Dan pobede bez Srbije
I ove godine u Moskvi gde je više od 14.000 pripadnika ruske vojske defilovalo Crvenim trgom na tradicionalnoj paradi u sklopu obeležavanja Dana pobede nad fašizmom, nije bilo ni srpskih zvaničnika ni srpske vojske. U otadžbini je ovaj veliki datum, kao i ranijih godina, obeležen skromno.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali, a na groblju oslobodiocima Beograda, vence su položile delegacije Vojske Srbije, Subnora, grada i delegacija zemalja pobednica u Drugom svetskom ratu.
Premijer Srbije, Ivica Dačić se oglasio samo čestitkom, u kojoj je istakao da se svakog 9. maja odaje počast svima koji su "svoje živote ugradili u temelje slobode Srbije i Evrope".
Revizija istineIstoričar Mile Bjelajac upozorava da Srbija ne čini ništa kako bi se usprotivila sve glasnijim pokušajima revizije uloge Srbije u Drugom svetskom ratu. |
Stručna javnost nedvosmisleno tvrdi kako se Srbija zapravo već godinama unazad odriče svoje uloge u antifašističkoj borbi.
- Pa u Hrvatskoj je toliko partizanskih filmova da je to postalo degutantno. Međutim, Hrvatska, poput drugih zemalja koje su u Drugom svetskom ratu bile na strani poraženih, čini sve kako bi iščeprkala neki barem mali, a ipak doprinos pobedi nad fašizmom. Jedino Srbija liči na Srbiju u vreme vlade Milana Nedića - kaže saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije, dr Mile Bjelajac.
Prema njegovim rečima, mada je Srbija i u Prvom i u Drugom svetskom ratu bila na strani pobednika, ona se sada svesno odriče te istorije, umesto da na njoj što više insistira.
- Neshvatljivo je da to ne shvataju razni savetnici čelnika ove zemlje, a još manje deo intelektualne elite. Oni nas uporno guraju putem koji nigde ne vodi. Eventualno samo na strmu obalu Dunava - ističe Bjelajac.
I predsednik Subnora, Miodrag Zečević smatra da se Srbija bez potrebe odriče svoje istorije, a da se posle čudimo zašto nas niko ne zove na proslave pobede nad fašizmom.
Na koncertu samo savetnikPovodom Dana pobede, prvi put posle 20 godina, u Beogradu je u sredu uveče održan svečani koncert na kome je učestvovalo više od 200 izvođača. Ipak, proslavu je organizovalo Društvo srpsko-ruskog prijateljstva, a od zvaničnika Srbije pojavio se samo Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije. |
- Išli bi naši političari na te manifestacije, ali kako da ih zovu kada se u našoj državi od 2000. godine utrkuju ko će pre i više da rehabilituje one koji su sarađivali sa fašistima. Tužno je što je jedino Subnor ostao nosilac obeležavanja tih značajnih datuma iz Drugog svetskog rata. Najužasnije je što mlade generacije sada uče neku sasvim novu istoriju - objašnjava za "Vesti" Zečević.
Za razliku od njega, postoje mišljenja da je to neka vrsta osvete zbog etikete da je Srbija krivac za rat u bivšoj SFRJ, što je pojačano optužbama posle sukoba sa NATO 1999. godine
Profesorka na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Tanja Miščević kazala je za nedeljnik "Vreme" da je proslava Dana pobede nad fašizmom uglavnom prepuštena nevladinom sektoru.
"Čini mi se da se stidimo svog učešća u antifašističkoj borbi i to mi smeta. A, to nije bila pobeda samo nad fašizmom, već i veličanstven momenat u kome su evropske i svetske države rekle da su protiv tiranije, potčinjavanja, kršenja prava...", kazala je Miščevićeva.
I Princip postaje terorista?!Iduće godine se navršava vek od početka Prvog svetskog rata, a postoje ozbiljne indicije da će to biti povod za novi udarac Srbiji. Povod je atentat u Sarajevu, kada je Gavrilo Princip ubio nadvojvodu Franca Ferdinanda, što se uveliko protura kao ključni uzrok dotad najvećeg krvoprolića u svetskoj istoriji. |