Bakterijska infekcija u užičkoj bolnici
Posle informacija u nekim dnevnim novinama o bakteriji koja hara užičkom bolnicom i glasina o smrti nekoliko pacijenata koje su se proširile po gradu, reagovalo je rukovodstvo Opšte bolnice i Zavod za javno zdravlje. Dvoje pacijenata jeste umrlo, ali uzrok smrti znaće se tek posle obdukcije.
Zavod za javno zdravlje u Užicu je 24. aprila prijavio epidemiju, pošto je u toku redovnog epidemiološkog nadzora utvrđeno da je broj pacijenata sa dijarejom uzrokovanom bakterijom klostridijum dificile veći od uobičajenog.
Od tada do danas na Odeljenju ortopedije registrovano je devetoro pacijenata sa infekcijom koju ta bakterija izaziva. Dva pacijenta su preminula, ali se pre obdukcije ne može utvrditi šta je zaista uzrok smrti.
Zavod je, kako kaže direktorka dr Biljana Mijović, naložio i protivepidemijske mere, pre svega rigorozne mere higijene čitavog odeljenja, zabranio posete i preporučio da se, osim hitnih slučajeva ne primaju novi pacijenti. U narednom periodu, rekla je dr Biljana Mijović, preporučiće i racionalniju upotrebu antibiotika, koji su uz starosnu dob, težinu osnovnog oboljenja, smanjen imunitet i duži boravak u bolnici faktori rizika.
U Opštoj bolnici Užice kažu da sprovode sve mere, obustavljen je prijem bolesnika osim hitnih, pacijenti koji su već tu prebačeni su u jedan blok, drugi je detaljno očišćen i dezinfikovan, a pacijenti kod kojih je utvrđena infekcija izdvojeni su od ostalih.
Usled primene nekih antibiotika dolazi do uništavanja bakterija koje su normalan deo crevne flore i tada se oslobađa prostor za razmnožavanje drugih bakterija, poput klostridijum dificile, koje su otporne na dati antibiotik. Ova bakterija proizvodi toksine koji uništavaju epitelne ćelije creva i smatra se odgovornom za niz različitih stanja - od asimptomatske kolonizacije, dijareja različite težine do po život opasnih pseudomembranoznih kolitisa. Infekcije izazvane ovom bakterijom nalažu hitan terapijski tretman.
Doktor Jelena Raković Radivojević, direktorka užičke bolnice, kaže da su još u martu obavestili i javnost i nadležne o povećanoj učestalosti bolničkih infekcija izazvanih bakterijom klostridijum dificile. Reč je, kako navodi direktorka bolnice, o sporadičnoj infekciji koja je na ortopediji češća jer pacijenti duže leže i najčešće su starije dobi. Infekcija se, prema njenim rečima, leči i ne ostavljaja posledice i naglasila da ovakve infekcije nisu retkost u bolnicama.
U svom saopštenju, Zavod za javno zdravlje navodi i da su bolničke infekcije jedan od vodećih globalnih problema javnog zdravlja i da je nadzor u užičkoj bolnici uveden još 1996. godine, a da se od 2000. godine beleži rast učestalosti ovih infekcija u mnogim zemljama.
Zavod za javno zdravlje vrši i stalni nadzor protivepidemijskih mera, a do kada će trajati doneće odluku na osnovu rezultata stalnih analiza.