Javno preduzeće dalo 300.000 € za Trkuljin album
Novi album Slobodana Trkulje, snimljen u 250.000 primeraka, u potpunosti je finansiralo Javno preduzeće "Informatika", kojim kadruje Treća Srbija. Čelnici ovog političkog udruženja pohvalili su se da su višemilionsku sumu za izdavanje Trkuljinog albuma izdvojili kao "poklon za Novosađane", koji su za vikend delili u gradu.
"Celokupne troškove izrade albuma u nemačkoj diskografskoj kuću 'Univerzal' snosilo je JKP 'Informatika', na čijem čelu je Dejan Čelar", navedeno je u saopštenju Treće Srbije.
LSV traži istragu u "Informatici"
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) zatražila je danas sprovođenje istrage u javnom preduzeću Informatika povodom navoda o finansiranju CD Slobodan Trkulje. Novosadski odbor LSV je u saopštenju zatražio i ostavku direktora Informatike Dejana Čelara.
"Manje je važno da li je reč o projektu Slobodana Trkulje ili nekoga drugog. Pravi problem je u tome što je rukovodstvo Informatike bez ikakvog osnova, osim naloga Treće Srbije, izdvojilo ogroman novac za finansiranje CD-a. Isto tako su građanima brutalno pre nekoliko meseci nametnuli Sogaz osiguranje na računima", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da je čitav slučaj još jedan dokaz da gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević nema kontrolu nad preduzećima koja vode njegovi koalicioni partneri. |
Iako nisu želeli da kažu koliko je tačno novca utrošeno na ovaj projekat, prema prosečnim cenama u izdavačkim kućama, izrada 1.000 CD-ova iznosi 1.200 evra, bez troškova studija. Prema ovoj računici, dolazi se do cifre da je objavljivanje Trkuljinog albuma Novosađane koštalo 300.000 evra.
Portparol Treće Srbije Sava Stambolić kaže da je njegovo političko udruženje samo sugerisalo "Informatici" da plati troškove albuma. "Nije Treća Srbija poklonila CD-ove, već je to učinio Dejan Čelar na naš predlog, odlukom da 'Informatika' finansira album od svojih sredstava. Ovaj projekat deo je kulturne politike grada u trci za Evropsku prestonicu kulture", kaže Stambolić.
Međutim, izvesno je da je za album bilo potrebno i više novca, jer je na njegov stvaranju radilo više svetski poznatih imena. Naime, pored Slobodana Trkulje i srpskih muzičara, na albumu su učestvovali i poznati britanski muzičari Dejvid Rodi, Džon Giblin i Toni Levin, dok je za orkestarske deonice bio zadužen "Metropole Orkestra" iz Holandije. "Kraljevstvo Balkanopolis“ sniman je u četiri zemlje na dva kontinenta, a album je produciran u "Real Studios" Pitera Gabrijela u Engleskoj. Na njemu su radili engleski i američki producenti Ričard Evans, Ted Blejk i Adam Ejan.
Slobodan Trkulja je, inače, u organizaciji Kulturnog centra Novog Sada, kojim takođe rukovode kadrovi Treće Srbije, nastupio za doček Nove godine na Trgu slobode. Direktor KCNS je povodom spekulacija koliko je novca utrošeno na honorare za izvođače izjavio kako je Trkulja "smanjio svoj honorar", da bi posle toga bilo utvrđeno da je muzičar za nastup dobio 1,1 milion dinara.
U saopštenju u kom su se pohvalili izdavanjem albuma, trećesrbijanci naveli su da su Trkulju izabrala zato što je u pitanju novosadski umetnik, koji predstavlja "ambasadora kulture na svim meridijanima", i dodali da će se uvek zalagati za "renesansu autentične nacionalne kulture Srbije".
"Informatika" je preduzeće koje svoje prihode iskuljučivo ubira putem naplate računa građana za grejanje, vodu, čistoću, a drugim delom iz budžeta, koji takođe pune Novosađani iz svog džepa.
Otkad su novosadski članovi Dveri izbačeni iz ove grupe građana zbog podrške Srpskoj naprednoj stranci u prekomponovanju lokalne vlasti, oni nisu pod kontrolom Agencije za borbu protiv korupcije. Kako je pokazalo istraživanje "Radija 021", razlog leži u tome što je Treća Srbija, kako su nazvali novu "stranku", još registrovana kao udruženje, a ne kao politički subjekat, zbog čega njihove finansije nisu pod lupom nadležnih.