Čekaju se novi sporazumi
Prerano je očekivati donošenje Ustavnog zakona o Kosovu i Metohiji kojim će biti definisane nove nadležnosti pokrajine, jer su Beograd i Priština postigli samo jedan, takozvani prvi sporazum, saznaju nezvanično beogradski mediji.
Prema rečima sagovornika lista ''Danas'', materija koja treba da bude regulisana takvim zakonom ''tek će biti definisana, u zavisnosti od budućih sporazuma dve strane“.
Izvori beogradskog lista navode da iako rok za preduzimanje takvog koraka nije određen moglo bi se očekivati da to bude učinjeno do jeseni, odnosno do oktobra, kako bi se regulisala prioritetna pitanja poput održavanja lokalnih izbora na Kosovu.
Da je neophodno doneti ustavni zakon istakao je i Marko Đurić, savetnik predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je rekao da predstoji dogovor o tome na koji način će biti primenjeno pravo na severu Kosova i sličnim pitanjima.
''Mi institucije na severu KiM nastavljamo da tretiramo kao institucije naše autonomne pokrajine. Da bi se uklonio paralelizam, usvojićemo ustavni zakon'', izjavio je nedavno Đurić za B92.
Prema njegovim rečima, način na koji će funkcionisati pravosudni sistem na severu Kosova biće definisan tokom procesa implementacije briselskog sporazuma, ali ''sigurno je da će sudije u sudovima na severu biti Srbi“.
Bogoljub Milosavljević, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union, kaže za Danas da bi za donošenje ustavnog zakona o KiM bilo neophodno primeniti istu proceduru kao za izmenu Ustava, odnosno da je nužno da predlog podrži ''dve trećine narodnih poslanika, a da potom bude organizovan referendum''.
''Budući da u Ustavu Srbije stoji da se prava i obaveze autonomnih pokrajina i jedinica lokalne samouprave i ovlašćenja Republike Srbije i autonomnih pokrajina u nadzoru nad vršenjem poverenih nadležnosti uređuju zakonom, kao i da se za sprovođenje promene Ustava donosi ustavni zakon, bilo bi neophodno da predlog dobije zeleno svetlo i Narodne skupštine i građana'', objašnjava Milosavljević.