Zakon po meri trgovaca organima?
Ukoliko budu prihvaćene izmene Zakona o transplantaciji organa u Srbiji bi važila takozvana pretpostavljena saglasnost koja podrazumeva da su svi građani u slučaju smrti potencijalni davaoci organa, izuzev ukoliko to izričito ne odbiju u pisanoj izjavi koju dostavljaju svom izabranom lekaru opšte prakse!
Prema sadašnjem važećem zakonu samo građanin koji dragovoljno popuni donatorsku karticu može biti i davalac organa. Ovu izmenu i dopunu zakona inicirao je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), a kao glavni razlog se navodi to što u proteklim godinama u Srbiji nije zaživelo donatorstvo u obimu neophodnom da se spase što veći broj ljudskih života, kao i zbog potrebe da se smanje sadašnji veliki troškovi za pojedine intervencije.
- Za dijalizu se, primera radi, godišnje izdvaja 40 miliona evra. Ako bismo uspeli da transplantiramo 1.000 bubrega, uštede bi bile značajne, a kvalitet života obolelog bio bi drastično bolji - navodi primer dr Momčilo Babić, direktor RFZO.
Čim se u javnosti izašlo sa predlogom izmene postojećeg modela, preko blogova i interneta zaživela je javna debata u kojoj se veći deo učesnika protivi uvođenju pretpostavljene saglasnosti. Pojedinci izražavaju sumnju da bi ovakva izmena zakona dovela do ilegalne trgovine organima u čijem lancu bi bili uključeni i lekari, a neki idu tako daleko da zamišljaju situaciju u kojoj bi očajan roditelj bio spremna i da usmrti potencijalnog donora kako bi spasao život svom obolelom mališanu kojem treba hitna transplantacija nekog vitalnog organa!
Daj da bi primioSrbija je i dalje na začelju po broju donora. Dok zapadna Evropa i Amerika godišnje imaju 35 donora na milion stanovnika, Srbija ima tek pet-šest, što je nekoliko puta puta manje nego u susednoj Hrvatskoj.
Na porodici poslednja rečU Evropi su oba modela podjednako zastupljena, a predlagač se rukovodio austrijskim primerom, prema kome su potencijalni donori svi oni koji to izričito nisu zabranili. Međutim, kako ističe dr Babić, porodici je ostavljena mogućnost da zabrani uzimanje organa od pacijenata koji je doživeo moždanu smrt, i ako on nije bio s tim saglasan. |
Ima čak i ironičnih opaski da je ovakvu izmenu inicirao Hašim Tači u pregovorima sa Dačićem, aludirajući na to da je bivši vođa OVK osumnjičen za ilegalnu trgovinu organima kosovskih Srba.
Prema mišljenju direktorke Lekarske komore Srbije dr Tatjane Radosavljević predložena promena modela zahteva javnu kampanju koja bi razbila sve strahove kod ljudi.
- U suprotnom, jedan broj ljudi bi ovaj model mogao doživeti kao ugrožavanje ljudskih sloboda. Lično mislim da smo mi kao narod u ovom momentu bliži postojećem modelu, potpisivanju kartica o donatorstvu, nego uvođenju tzv. pretpostavljene saglasnosti - kaže za "Vesti" dr Tatjana Radosavljević.
Dr Draško Karađinović: Opravdan strah građanaKakvo je vaše mišljenje o uvođenju tzv. pretpostavljene saglasnosti potencijalnih donora?
|