Srbija se odrekla Kosova!
Deseta runda pregovora između Beograda i Prištine u Briselu završena je dogovorom i parafiranjem dokumenta, kojim se u praksi država Srbija obavezuje na povlačanje s Kosova i Metohije. Odmah nakon što su Ivica Dačić i Hašim Tači, uz nadzor i vođstvo visoke predstavnice EU Ketrin Ešton stavili potpis na pomenuti papir, veliki deo srpske javnosti ocenio je da se radi o klasičnoj kapitulaciji.
Naime, Sporazumom je, između ostalog, predviđeno da na Kosovu postoji samo jedna - kosovska policija. Na severu Kosova pravdu će deliti srpske sudije, ali će morati da sude po kosovskim zakonima jer će sudstvo biti pod ustavno-pravnim okvirom države Kosovo. Lokalni izbori biće organizovani uz podršku Oebsa po kosovskim zakonima, a nijedna strana neće blokirati ni podržavati drugu stranu na putu ka EU.
Spontano okupljenjeStotinak uglavnom mladih ljudi okupilo su se u petak uveče u centru Beograda kako bi izrazili protest zbog postizanja sporazuma između Beograda i Prištine. Oni su uzvikivali "Izdaja" i pevali pesmu "Vidovdan", a ispred zgrade Predsedništva Srbije vikali su "Ostavka". Imali su nekoliko zastava Srbije i transparent na kojem je pisalo "Od Svetog Save nam je zavet ostao da branimo naše Kosovo". Nisu nosili stranačka obeležja. U njihovoj pratnji bilo je desetak policajaca i dva policijska kombi vozila. Ispred Skupštine grada Beograda i Predsedništva bilo je pojačano prisustvo policije. |
O sporazumu iz Brisela konačni sud daće Vlada Srbije na sutrašnjoj sednici. Vlast u Beogradu odlučila je da "istorijski dogovor" s Prištinom ne stavi na dnevni red Skupštine Srbije, već da sama donese odluku o prihvatanju potpisanog.
S druge strane, Evropska unija pozdravila je dogovor i upozorila da želi da vidi i njegovu implementaciju na terenu i optimistično Srbiji obećala da će u junu dobiti datum za početak pregovora s Evropskom unijom.
- Želim da im čestitam na odlučnosti i hrabrosti koju su pokazali tokom ovih meseci. Važno je da su obe strane korak dalje od prošlosti, a korak bliže Evropi - reči su kojima je Eštonova čestitala Dačiću potpisivanje dokumenta. Ipak, srpskog premijera su čestitanja zaobišla dolaskom u Beograd. Oglasio se i kosovski premijer Hašim Tači koji je kazao da je "Kosovo nezavisno", što je srpski državni vrh požurio nevešto da demantuje.
Premijer Srbije Ivica Dačić izrazio je očekivanje da će vladajuća koalicija prihvatiti ponudu iz Brisela, koja je, kako je naveo, najviše što je Beograd u ovom trenutku mogao da izdejstvuje u pregovorima s Prištinom.
- Ovo je najviše što se u ovom trenutku može ostvariti. Prvi put su sever i zajednica Srba na Kosovu međunarodno priznati - rekao je Dačić.
On je naglasio da Srbija nije priznala nezavisnost Kosova, da će razgovori o statusu biti nastavljeni, i dodao da je ovo prvi put da postoje garancije da kosovska vojska neće moći da stupi na sever Kosova bez saglasnosti Kfora, odnosno NATO-a. Da Kosovo nije priznato ponovio je i potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, koji je izjavio je da Srbija parafiranjem sporazuma "nije priznala nezavisnost Kosova, niti će to ikada učiniti".
Nikolić: Najbolji mogući dogovorPredsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da u ovim okolnostima bolji dogovor nije mogao da se postigne i tako konačno raspršio dilemu, ali i nadu u delu javnosti da je sporazum parafiran bez njegove saglasnosti. |
- Nećemo nasedati na izmišljotine Hašima Tačija. Svesni smo težine situacije i velike odgovornosti koju nosimo za budućnost Srbije i celog našeg naroda. U ovom trenutku, ovo je maksimum koji smo mogli da izvučemo za naš narod na Kosovu - rekao je Vučić.
Drugačije misle stranke opozicije. Iz Demokratske stranke Srbije poručuju da je vlast izdala državne interese, a njen predsednik Vojislav Koštunica smatra da je dogovor u Briselu "naneo Srbiji koban udarac sa strahovitim istorijskim posledicama".
- Sadašnja vlast je prihvatila da ukine državu Srbiju na Kosovu i Metohiji, izruči srpski narod na milost i nemilost albanskim separatistima i proda teritoriju Kosova za ništavni datum za početak pregovora sa EU. Ova vlast je državoubica jer je uništila srpske državne institucije na Kosovu - kazao je on. Prema Koštuničinim rečima, po tom sporazumu više ne postoji država Srbija na KiM, već Srbi treba da žive pod zakonima i vlašću "lažne države Kosovo".
- Ono što nije pošlo za rukom neprijateljima Srbije, da unište i ukinu srpske institucije na Kosovu, pošlo je za rukom aktuelnoj vlasti - naveo je lider DSS-a.
Bivši ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović kaže da je iz onoga što je dostupno u medijima zaključio da sporazum predstavlja Ahtisarijev plan, koji je ranije Srbija odbacila.
Odvojeni protesti radikala i DSSSrpska radikalna stranka održaće u ponedeljak protestni skup Ne damo Kosovo, a prethodno će na posebnom mitingu svoj protest zbog sporazuma organizovati Demokratska stranka Srbije.
|
- Tim sporazumom, sever se integrisao u kosovske instiucije - rekao je Bogdanović. On je podsetio da komandiri srpske nacionalnosti već postoje na severu i da u tom delu pokrajine Kosovsku policiju čini 99 odsto predstavnika srpske nacionalnosti. Prema njegovim rečima, komandiri policije u opštinama južno od Ibra gde Srbi čine većinu takođe su srpske nacionalnosti.
- Opštinski sudovi postoje u Leposaviću i Zubinom Potoku kao i Okružni sud u Kosovskoj Mitrovici, ali oni ne rade od 2008. godine jer Srbi nisu dozvoljavali da u njima zažive kosovski zakoni - zaključio je Bogdanović.