Reakcije iz Prištine: Od istorijskog sporazuma do stvaranja Republike Srpske
Sporazum koji su u Briselu postigli premijeri Kosova i Srbije Hašim Tači i Ivica Dačić u Prištini se različito ocenjuju - od toga da je to istorijski sporazum do ocena da je to stvaranje Republike Srpske na teritoriji Kosova.
Prvi zamenik premijera Kosova Bedžet Pacoli, koji je i lider članice vladajuće većine Koalicije za novo Kosovo, ocenio je da se radi o istorijskom sporazumu. "Ovaj ću dan uporediti sa 17. danom (februarom 2008.) kada smo potpisali Deklaraciju o nezavisnosti. Ovo ima isti značaj, to je istorijski dan, zato to treba staviti u kalendar istorije", rekao je Pacoli za TV Klan Kosova ističući da je to "veliki dan za Kosovo, za
građane ali i decu Kosova".
Pokret Samoopredeljenje protiv sporazuma, najavljeni protestiPokret Samoopredeljenje je, međutim, zabrinut zbog sadržaja sporazuma. "Znali smo da epilog neće biti dobar, ali je sada to još gore, jer "Ako se ovaj sporazum počne primenjivati, onda smo stvorili drugu Bosnu, Kosovo je podeljeno na etničkim linijama", kazao je Ahmeti, najavljujći proteste protiv postignutog sporazuma. |
"Čestitao sam premjeru na ovom poslu, jer samo veliki i retki ljudi imali su snagu da to urade. Treba mu čestitati jer se ni jednog trenutka nije dvoumio oko dijaloga. Trpeo je psovke, uvrede, kritike i neprincipijelne pritiske koji su na njega vršeni", kazao je Pacoli.
Asocijacija opština na severu Kosova biće organizovana i imati ovlašćenja prema kosovskim zakonima, dok će postojati samo jedna policija za celu teritoriju Kosova, rekao je za prištinske medije zamenik premijera Kosova Hajredin Kuči, koji je bio i član delegacije Kosova u razgovorima s Beogradom.
"Biće jedinstvenog sistema pravde i sudije i tužioce će imenovati predsednica. Na severu će se održati slobodni izbori i na njihovom organizovanju će učestvovati faktori sa Kosova, Srbije i EU", rekao je Kuči, dodajući da je Kosovo dobilo legitimno pravo da ostvaruje svoj suverenitet na celoj teritoriji.
"Iznad svega je pobedio mir i logika evropskih integracija. Kosovo i njeni građani imaju pravo da se dobro osećaju. Srbije se neće mešati, jer će priznati naše legitimno pravo", rekao je Kuči, jedan od najbližih saradnika premijera Tačija. On je rekao da su od šefa NATO-a dobili obećanja da će pomoći pri ostvarivanju sporazuma konkretnim akcijama i u konkretnim rokovima.
Opoziciona Alijansa za budućnost Kosova pozdravila je postizanje sporazuma i u saopštenju istakla da se nada da će "političke snage uspeti da sačuvaju čvrsto jedinstvo i da će biti fokusirane na striktno ostvarivanje sporazuma".
Opozicioni Pokret za ujedinjenje smatra da rezultat dijaloga ne predstavlja iznenađenje, imajući u vidu način i agendu na kojoj sezasnivao. "Predstavnici Kosova su bili totalno nespremni za ove razgovore i na njih nisu odlazili da bi rešili realne probleme između Kosova i Srbije, već da bi ispunili jedan uslov Evropljana koji je postavljen pred Srbijom na njenom putu ka EU", navodi se u saopštenju Pokreta za
ujedinjenje.
Dodaje se da će sporazum proizvesti lažni mir i da će se bolne i prave posledice za Kosovo osetiti tek kasnije.