Ješić: SNS nas neće oterati
Potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić izjavio je da Srpska napredna stranka (SNS) i njeni saveznici neće uspeti da sruše pokrajinsku vladu na uličnim mitinzima i optužio ih da pokušavaju da stvore "krizno žarište" u Vojvodini.
"Svako ima pravo da svoje nezadovoljstvo ili političke ciljeve iskazuje na uličnim protestima, ali ne i da izmišljanjem separatizma stvara krizna žarišta i ugrožava bezbednost građana", rekao je Ješić u intervjuu za informativni portal ''Autonomija''.
Dodao je da svi dobro znaju da u Vojvodini ne postoji ni jedna politička opcija koja se zalaže za secesiju od Srbije. On je ocenio da "svaki radikalizam budi drugi radikalizam" i založio se za povratak dijalogu u Skupštini Vojvodine.
"Ako vi nekog uporno optužujete da je separatista, a on to nije, i dovodite ljude iz drugih krajeva Srbije u glavni grad Vojvodine da ruše pokrajinsku vlast - onda to naravno izaziva strasti i revolt na drugoj strani", kazao je Ješić.
On je optužio SNS da je Predlog deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine, koji je Skupštini Vojvodine podnela pokrajinska vlada, iskoristila samo kao povod kako bi pod svaku cenu srušila pokrajinsku vlast i tako uspostavila apsolutnu vlast u Srbiji.
"Kombinacije koje su primenjivali u prekomponovanju lokalnih samouprava ne mogu ovde da im uspeju. Vojvodina je neosvojiva tvrđava za SNS", rekao je Ješić.
Prema njegovim rečima, peticija koju je SNS pokrenuo za raspisivanje prevremenih pokrajinskih izbora je "samo politička kampanja", pošto svi dobro znaju da većinske poslanike ne možete opozvati nikakvim peticijama, jer se oni biraju na direktnim izborima, imenom i prezimenom, a tako se bira polovina od 120 pokrajinskih poslanika.
Ješić je ocenio da svako izmeštanje politike na ulicu dovodi do povećanja tenzija i rizika po bezbednost građana i imovinu, a posebno ako se, uz to, kreira "atmosfera linča".
"Sa ovakvim mitingašenjem i pravljenjem atmsofere linča teraju se i postojeći investitori iz Srbije, a o novima da i ne govorim. Niko ne želi da investira u politički nestabilnu zemlju koja, uz to, nema ni jasnu evropsku perspektivu niti vladavinu prava, što su preduslovi za dolazak investicija. Naš najveći poraz je da se mi danas vraćamo na teme i ludilo iz 1988. i 1989. godine, dok se u susednoj Hrvatskoj biraju poslanici za Evropski parlament", rekao je Ješić.