Iz Moskve u Brisel po kompromis
Evropska unija planira da do 16. aprila organizuje još jednu rundu pregovora sa Prištinom, a moglo bi da se dogodi i da posle objavljivanja izveštaja Evropske komisije visoka predstavnica EU Ketrin Ešton poseti i Beograd i Prištinu.
"Vesti" su već pisale da je iz međunarodnih krugova stigla informacija da bi uskoro moglo da se saopšti da su dve strane blizu dogovora, kao i da se spekuliše da su već postignuti okviri dogovora za policiju na severu KiM, po kojima bi na čelu te policije narednih osam godina trebalo da bude Srbin. Takođe, Beograd bi već krajem nedelje mogao da saopšti da je postignut dogovor oko autonomije na severu u oblasti zdravstva, obrazovanja, kulture... Premijer Srbije Ivica Dačić potvrdio je da je Srbija spremna za nastavak pregovora s Prištinom.
- Nismo imali kontakte u smislu daljih koraka Evropske komisije ili Evropske unije - izjavio je Dačić posle sastanka s ministrom spoljnih poslova Belgije Didijeom Rejndersom.
On je rekao da je posle povratka iz Rusije spreman na razgovor o nastavku pregovora o pitanjima bezbednosti Srba na Kosovu i o izboru osoblja policije i pravosuđa, kao i razgovora o tome da li će biti apelacionog suda za zajednicu srpskih opština na Kosovu. Dačić je kazao da je Beograd spreman da nastavi dijalog i da uloži maksimalan napor da se dođe do kompromisa.
Kirbi optimista
|
- Za svaki narod je bitno ko mu sudi, ko ga tuži, ko ga čuva, da li neka vojska koja tu boravi ima podršku stanovništva. Zato smo zatražili neki moratorijum da neka buduća vojska Kosova ne može da dejstvuje na toj teritoriji zbog težine ratnih sukoba - rekao je Dačić.
Bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže da je važno da pregovarač ne odustane od ključnih stvari.
- To su, između ostalog, definisanje severa kao regoina, severnih opština kao specifičnih, granica regiona i ovlašćenja koja se prostiru van teritorije jedne opštine. Potom institucije poput regionalne policije, sudova, pitanje kontrola vode, zdravstvo sa osnovnom i specijalizovanom zaštitom, i školstvo od osnovnog obrazovanja do univerziteta - kaže Ivanović.
- Mnoga prava koja su Srbima data po Ahtisarijevom planu, a zatim ugrađena u ustav i zakone Kosova nisu primenjena. Priština je svesna da ne može da implementira ono što hoće na severu, i želi jaku startnu poziciju, odnosno da limitira prava Srba i stavi ih u podređeni položaj. Ali, to im je pogrešna procena. Srbi na severu nisu svoju poziciju dobili, već su je izgradili i imaju vrlo specifičan mentalitet koji neće prihvatiti takav scenario - kaže Oliver Ivanović.