Sporazum sa Prištinom krajem nedelje?
Vlasti u Srbiji već krajem nedelje bi mogle da saopšte da su na putu dogovora sa Briselom. Kako "Vesti" saznaju, tada bi moglo da se očekuje da rukovodstvo u Beogradu javnosti kaže da su primedbe srpske strane uvažene, i da je moguć dogovor sa Prištinom. Isti krugovi spekulišu da su već postignuti okviri dogovora za policiju na severu KiM, po kojima bi na čelu te policije narednih osam godina trebalo da bude Srbin.
- Beograd bi već krajem nedelje mogao da saopšti da je postignut dogovor oko autonomije u zdravstvu, obrazovanju, kulturi... Srbija je na putu da postigne dogovor da u okvirima kosovske policije šef narednih osam godina za sever KiM bude Srbin. Sve to bi bilo predstavljeno kao uspeh Beograda, a popuštanje Prištine, tvrdi međunarodni izvor "Vesti".
Na razmišljanje da se nešto "valja iza brega" navodi i izjava Hašima Tačija koji je do pre pet dana tvrdio da ako Srbija ne pristane na sporazum, može se očekivati "pogoršanje stanja". Kao jedan od mogućih scenarija naveo je i da "sve institucije države Kosovo uz pomoć međunarodne zajednice prošire svoje nadležnosti i na sever". Međutim, posle srpskog odbijanja ponude iz Brisela, Tači je juče ocenio da će prihvatiti poziv za nastavak pregovora i da propast dijaloga "nije opcija ni za Srbiju, ni za Kosovo".
- Ostajem rešen i spreman da prihvatim svaki poziv za zajednički sastanak u Briselu koji bi došao od Eštonove. Do sada je Kosovo učinilo mnoge bolne ustupke i ostalo konstruktivno u naporima da se dođe do dogovora. Sada je vreme da Srbija takođe postane pragmatična - objasnio je Tači.
A premijer Srbije Ivica Dačić za nemačke medije je kazao da bi "Srbija mogla, na osnovu dogovora sa Prištinom, da usvoji ustavni zakon koji bi omogućio prebacivanje ovlašćenja vladi u Prištini, a u skladu sa Ustavom Srbije." Na pitanje da li se zalaže za promenu Ustava, u čijoj preambuli se navodi da je Kosovo deo Srbije, Dačić je rekao da to "nije lako, jer bi za to morao da se održi referendum".
- Mi smo u ovoj zemlji imali političare koji su insistirali na tome da stvarnost mora da se upravlja prema Ustavu. Ali tako nije. Realnost na Kosovu je drugačija. To moramo da imamo u vidu, naveo je srpski premijer.
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton saopštila je juče da "žali zbog odluke Vlade Srbije" da ne prihvati elemente sporazuma sa Prištinom i pozvala vlasti u Beogradu da za dobro svog naroda učine poslednji napor i prihvate sporazum.
I Palma očekuje dogovor
Deo međunarodne zajednice nije jedini koji očekuje brz dogovor. I lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković očekuje da se pregovori nastave i da će u narednih 15 dana biti postignut "nekakav dogovor". Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt kaže da "i pored poteškoća ne smemo da odustanemo od napora da Beograd i Priština postignu sporazum", ističući da je "mnogo toga stavljeno na kocku".
|