Srbi Vladi dali Platformu za rešavanje problema KiM
Savezi udruženja raseljenih Kosova i Metohije, sa kancelarijama u Beogradu i Podgorici, predali su danas državnom rukovodstvu Srbije svoju Platformu za rešavanje problema južne srpske pokrajine, zatraživši ujedno hitan prekid dijaloga između Beograda i Prištine u Briselu i odbijanje svih ultimatuma Evropske unije.
Sa platformom je najpre u petak upoznat patrijarh srpski Irinej, sa kojim su se čelnici dva Saveza sastali u patrijaršijskom dvoru, a ona je jutros, osim državnom vrhu, predata i Srpskoj akademija nauka i umetnosti.
Dokumentom na četiri strane, koji potpisuju čelnici Saveza Milenko Jovanović i Slaviša Vukosavljević, insistira se na stvaranju uslova za urgentan povratak 260.000 Srba i drugih nealbanca koji su proterani sa Kosmeta 1999.godine, poštovanju Ustava Srbije i Rezolucije SB 1244 UN, kao i na poštovanju Deklaracije UN o pravima čovek u odnosu na kosmetske Srbe.
U saopštenju pred današnju odluku državnog vrha o ultimatumu iz Brisela, predstavnici Saveza udruženja raseljenih podržali su apel Svetog sinoda SPC i patrijarha Irineja da se ne izda Kosovo i Metohija i da se ne prihvata ništa što je
Jovanović: Verujemo Nikoliću
Milenko Jovanović je kazao da veruje u Tomislava Nikolića.
"Nikolić nije spreman na kapitualciju, u to sam duboko uveren. Verujem da niko od ljudi iz vlasti u Srbiji nije toliko lud i zlonameran da potpiše izdaju, i pored neobjašnjivog opredeljenja da se Briselu ide uz dlaku zarad navodnog puta u EU" - kazao je Jovanović, zatraživši da se o pregovori o Kosmetu prebace na Ujedinjene nacije, "gde se jedino kredibilno može i raspravljati o tako značajnom pitanju''. |
donosi štetu srpskim nacionalnim interesima.
Predstavnici raseljenih, uručenjem platforme kabinetima predsednika i premijera Srbije, te direktoru kancelarije za KiM, nastavili su akciju „NE DAMO KOSOVO I METOHIJU“. Čelnici raseljeničkih saveza su istovremeno istakli punu podršku stavu Srba sa severa pokrajine koji su istrajni u nameri da ne prihvate bilo kakvu integraciju u sistem lažne države ''Kosovo“.
Zatražili su uključenje Ruske Federacije u rešavanje problema Kosova i Metohije. Postavili su i pitanje ''odakle ideja bilo kome u državnom rukovodstvu Srbije da treba imati dilemu da li je važnije sačuvati suverenitet na Kosovu i Metohiji, srpski narod i institucije države - ili dobiti datum za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji“.
Ponovili su su da bi prihvatanje bilo kakvog ultimatuma iz Brisela bilo delo veleizdaje, te da bi značilo legalizaciju etničkog čišćenja i genocida nad kosmetskim Srbima, kao i definitivno opravdavanje zločinačke NATO agresije nad SR Jugoslavijom, čiji je cilj - otimanje Kosova i Metohije i progon srpskog naroda.