Država ne želi da ruši nelegalne objekte
Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje u Vladi Srbije izjavio je da država ne želi da ruši nelegalno sagrađene objekte u kojima žive građani, već će biti uklanjana samo ona zdanja koja ne mogu da dobiju dozvolu, shodno Pravilniku o legalizaciji.
Posle ovog roka, vlasnici nekretnina koje su predmet legalizacije, plaćaće punu cenu naknade za uređenje građevinskog zemljišta, a čeka ih i duplo veći porez na imovinu, što će biti predviđeno izmenama i dopunama zakona o porezu na imovinu, izjavio je
“Ovim popustom želimo da ohrabrimo građane da uđu u postupak legalizacije. Taj proces nikada nije bio povoljniji, jednostavniji, jeftiniji i sa manje neophodnih dokumenata. Država je dala korektnu ponudu. A, za vlasnike to znači da će sa rešenjem o legalizaciji imati objekat, koji može da se proda, stavi pod hipoteku, nasledi...” naveo je Dulić
Ministar Dulić je naveo da će “primera radi, zgradu u kojoj je od osam legalizovano sedam stanova mi ne možemo da rušimo, zbog jednog vlasnika koji se bahato ponaša i neće da podnese zahtev ili plati legalizaciju. Zato će morati da plaća duplo veći porez. Kaznene mere važe samo za one koji su namerno i neodgovorno odlučili da ne uđu u legalizaciju,” izneo je Dulić.
Po ministru, legalizaciji neće potpadati nelegalni objekti u zaštićenim prirodnim i kulturnim zonama, na infrastrukturnim koridorima, javnim površinama.
“Takođe, neće biti legalizovane ni građevine koje su nikle na nepovoljnom zemljištu, poput klizišta, močvarnog tla, ali ni one izgrađene od materijala, koji ne obezbeđuju trajnost i sigurnost objekta,” kazao je Dulić.
Ministar je izneo kako postoji oko 550.000 zahteva za legalizaciju iz 2003. i 2006. godine i opštine znaju ko su ti investitori i mogu da šalju obaveštenja gde je moguća legalizacija i koliko to košta.
“Opštine su dužne, inače, da do 11. decembra urade popis svih nelegalnih objekata. Tada ćemo imati najgrublju procenu koliko je zaista bespravnih objekata izgrađeno u Srbiji,” zaključio je Dulić