Kosovo ne smete izdati!
U Beogradu danonoćno traju konsultacije državnog vrha o briselskoj ponudi koja se ne sme ni odbiti ni prihvatiti, kako su u više navrata proteklih dana dramatično konstatovali srpski čelnici.
"Ovako teško nije bilo još od 1999. kada je NATO bombardovao Srbiju", samo je jedna u nizu katastrofičnih poruka koja se iz Vlade i Predsedništva šalje srpskoj javnosti uoči 9. aprila, dana D, do kada Srbija mora da odgovori da li prihvata da se u potpunosti povuče sa severa Kosova i Metohije, a da preostali kosovski Srbi budu integrisani u institucije otcepljene pokrajine. Zauzvrat, Beogradu se ne garantuje čak ni dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU!
Među trojicom državnih čelnika, predsednik Srbije Tomislav Nikolić ima najtvrđi stav i za sada je protiv da se prihvati ponuda koja nije ništa drugo do ultimatum Srbiji. Premijer Ivica Dačić bliži je sporazumu, pa se kola lome na prvom potpredsedniku Aleksandru Vučiću koji još razmišlja šta je "manje zlo po Srbiju i njene građane".
U svakom slučaju, poručuje se sa Andrićevog venca, državni vrh će kakvu god odluku doneo, doneti jednoglasno. Bivši premijer Srbije Zoran Živković smatra da će Vlada na kraju prihvatiti predlog Brisela oko formiranja zajednice srpskih opština i da će potpisati sve što treba da se potpiše, a da se među čelnom trojkom traži ko će za to biti najveći krivac.
- Traži se Vuk Branković i oni se guraju poslednjih nekoliko meseci ko će biti taj lik. Pa guraju to Dačiću u ruke, pa se onda javlja Nikolić, pa predsednik Srbije privodi Vučića u Brisel - kaže Živković.
Ministar i lider Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da bi u slučaju da Beograd odbije sporazum, usledila izolacija i dugogodišnje ekonomsko propadanje Srbije, dok premijer kaže da direktnih ucena u Briselu u tom smislu nije bilo.
- Ali jasno nam je rečeno da Srbija neće moći da računa na bilo kakvu pomoć EU. Verovatno bismo u tom slučaju bili na udaru nekakvih neformalnih sankcija i naša privreda bi, realno, bila u prilično nezavidnoj situaciji - rekao je Dačić.
Sudeći prema dosadašnjim izjavama stranačkih lidera i ministara, veći deo Vlade i parlamentarnih stranaka je za prihvatanje briselskog ultimatuma. Osim DSS-a koji je kategorično protiv i čiji stavovi se, uočljivo je, poslednjih dana u srpskim medijima retko citiraju, u nešto drugačijem tonu govorio je i potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić. On kaže da EU jeste jedan od "značajnih prioriteta državne politike, ali da to ne sme da znači da Srbija nema drugu alternativu".
Usmeni zahteviSrbija zapravo treba da se izjasni o nepristojnoj ponudi koja joj nije dostavljena čak ni u pisanoj formi. Verovatno su i njeni sastavljači svesni koliko je ona bezobzirna prema srpskoj strani kojoj se ne nudi ništa, a zahteva sve, pa nisu želeli da rizikuju da osvane u srpskoj javnosti pre nego što je i srpski zvaničnici prihvate.
|
"Ovakav kakav jeste plan je neprihvatljiv i tu nema nikakve razlike među nama. Jedina stvar, ukoliko taj plan prihvatimo i zbog koje prihvatamo taj plan bilo bi da on jeste loš, ali da su alternative neprihvatanju tog lošeg plana još gore i neprihvatljivije", kaže potpredsednik Vlade Rasim Ljajić.
Lavrov: Neprihvatljiv ultimatumSergej Lavrov
Ultimatumi Srbiji u vezi sa kosovskim pitanjem su neprihvatljivi i Moskva podržava politiku Beograda prema Kosovu i Metohiji, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. |
U ovakvim izjavama državnih funkcionera analitičar Obrad Kesić vidi nelogičnost.
- Srpski političari kažu da se lome, jer šta god da odluče je loše, ali malo je čudno da se toliko lome ako sami govore da ništa nije ponuđeno, da su doživeli na neki način ponižavanje, pošto EU i Priština nisu uvažili ništa što je Beograd tražio - kaže Kesić.
Dolaze Hejg i Gordon?Koliko se javnost priprema na dramatičnost trenutka govore i najave (dok ovo pišemo još nepotvrđene) da će za vikend u posetu Beogradu i Prištini doputovati i britanski šef diplomatije Vilijam Hejg i zamenik državnog sekretara SAD Filip Gordon.
|
I beogradski analitičar Đorđe Vukadinović smatra da briselsku ponudu u predloženom obliku Srbija ne može prihvatiti, jer bi to bila bezuslovna kapitulacija.
- Činjenica je da je ponuda toliko nepristojna i nepovoljna da niko ne može ozbiljno da razmišlja da bi ona mogla biti prihvaćena - zaključio je Vukadinović.
Tačiju dostavljen tekst sporazuma?
Pozivajući se na izvor u američkoj ambasadi na Kosovu, pojedini srpski mediji su objavili usaglašen tekst dokumenta EU i SAD koji je već dostavljen premijeru privremenih kosovskih institucija Hašimu Tačiju.
Montgomeri: Loš potez Evrope- Evropska unija dovela je Srbiju pred nemoguć izbor, jer bilo koju od dve opcije da izabere, to će gotovo sigurno podeliti Vladu, najveću vladajuću stranku i zemlju kao celinu, ocenio je bivši ambasador SAD u Beogradu Vilijam Montgomeri.
|
Njegova suština je da Srbija mora da pristane na novu Rezoluciju UN koja bi odgovarala novom stanju u otcepljenoj pokrajini. Kosovske policijske snage bi uz Euleks policiju bile jedina legalna policija na Kosovu. Srbija bi morala da prihvati međunarodni pozivni broj za Kosovo i ne bi smela da blokira članstvo Kosova u međunarodnim telima, uključujući i sportske organizacije.
Bile bi ukinute sve institucije srpske vlade poput sudova i obrazovanja, dok bi pet opština na severu sa većinskim srpskim stanovništvom postale deo kosovskog pravnog i ustavnog sistema. Srpski manastiri bili bi pod zaštitom kosovskih zakona.