Zapad davi Srbiju
Srbija je u dramatično teškoj situaciji, između čekića i nakovnja i suočena sa dva jednako katastrofalna rešenja za problem Kosova, poručio je naciji vicepremijer Aleksandar Vučić po povratku sa briselskih pregovora i ocenio da je pred srpskom vlašću "nemoguća misija".
Zvanični Beograd, prema njegovim rečima, mora da pokuša da dobije datum za početak pregovora sa EU i nađe zajednički jezik sa zapadnim silama, ali je veliko pitanje da li će to uspeti. S druge strane, kako kaže, suočena je s lošim planom za Srbe na Kosovu i Metohiji.
- Suočeni smo s prihvatanjem i odbijanjem veoma lošeg rešenja za Kosovo, a vremena nema jer će vlast morati da odluči u naredna tri do četiri dana - naveo je Vučić.
On kaže da građani moraju da znaju da će odbijanje plana značiti zatvaranje prema svetu i manje novca za budžet i ekonomiju, da će biti nemoguće izdržati na političkoj sceni od različitih pritisaka sa svih strana. Ako bude prihvaćeno loše rešenje, pitanje je, ukazuje on, kako će to prihvatiti srpski narod na Kosovu i kako će reagovati.
Naglasak potpredsednika Vlade "da Beograd do rešenja mora doći jedinstveno" oživeo je spekulacije iz domaćih političkih krugova da delegacija Srbije u Briselu nije bila saglasna i da je upravo vicepremijer navodno sprečio pokušaj Hašima Tačija da Beogradu "poturi" sporazum, prema kome bi Priština prihvatila kontrolu Srba nad policijom i sudstvom, ali da se zajednici srpskih opština na severu budu pripojene tri albanske opštine. U tom slučaju Albanci bi se pitali za sve odluke koje donosi Zajednica srpskih opština.
Dogovor po svaku cenuPortparol Stejt departmenta Viktorija Nuland je rekla da SAD podstiču Beograd i Prištinu da prouče predloge koji su na raspolaganju i vrate se u Brisel spremni da postignu dogovor jer je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton jasno stavila do znanja da je jaz dve strane sužen. Eštonova treba da napiše izveštaj do 15. aprila da bi bio spreman za zasedanje Saveta EU 22. aprila, a spekuliše se da bi tome trebalo da prethodi još jedan neformalni trilateralni susret jer EU želi dogovor po svaku cenu. Pominje se i model "erdutskog sporazuma" s prelaznom upravom EU dok sever KiM ne prihvati kosovske zakone.
|
Polovina srpske delegacije je, navodno bila spremna da potpiše takav sporazum, a Vučić je tada ponudio ostavku premijeru Dačiću, dok je prethodno Tačiju poručio da mu "neće proći jeftine šibicarske fore".
Da je u dijalogu zaista "bilo mučno slušati ponižavajuće predloge" Tačija, Vučić je obelodanio u izjavi rekavši da je prištinska delegacija pokušala da proda "sitne ulične trikove" koje je naučio sa devet i po godina, a ni tada njima nije bio impresioniran.
On je objasnio da se delegacija vratila u Beograd da bi pokušala da dođe do jedinstvene odluke.
- Ako budemo mogli - dobro, ako ne, neka svako kaže šta misli i da vidimo šta ćemo i kako dalje. Ja ću da izađem i kažem stav, i uveren sam i da će predsednik Srbije imati zajednički ili jednak stav do kojeg ćemo morati da dođemo. Ako se ne dođe do jedinstvenog stava , nema problema da se izađe pred narod i kaže šta nas razlikuje - naveo je vicepremijer.
Aleksandar Vučić je naveo da je sit podmetanja u pokušajima domaće i međunarodne javnosti da različiti ljudi dobiju simpatije i navode "nisam ja kriv za sve, Vučić je kriv".
- Nema problema, kriv sam za sve i za sve odgovoran i snosiću odgovornost za odluku koju budemo doneli. Svakako će biti loša, bilo jedna bilo druga, ali ćemo to reći narodu - zaključio je Vučić.
Lajčak: Diplomatija iza kulisaŠef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak, uz uverenje da nije došlo do kraha pregovora, tvrdi da se EU nije distancirala od dijaloga, već da slede intenzivne aktivnosti, "iza scene".
Upozorenje iz BerlinaNemačka je upozorila Srbiju da njeni izgledi da nastavi put ka članstvu u EU zavise od rezultata tekućeg dijaloga s Kosovom. |