Sačuvati vojnu neutralnost Srbije
Srbija bi trebalo da se drži vojne neutralnosti, jer je članstvo u NATO-u problematično ne samo sa stanovišta etike zbog NATO bombardovanja 1999. već je problematično i iz finansijskih razloga, zbog ogromnih troškova koji se novim članicama nameću učlanjenjem u Alijansu.
Ovo je jedinstven zaključak učesnika tribine "Srbija na raskršću: neutralost ili NATO" u organizaciji Akademije za diplomatiju i bezbednost. Većina učesnika definisala je zapadni vojni savez kao udarnu pesnicu SAD usmerenu pre svega protiv glavnog konkurenta Rusije.
"Ako analiziramo od koga Srbiji preti vojna opasnost onda je upravo NATO ili neka njena članica. U tom slučaju NATO nas neće zaštititi, kao što nije zaštitio ni Grčku u sukobu sa Turskom oko Kipra, jer je NATO uvek vođen interesima važnije članice države članice", rekao je akademik Siniša Borović.
Oliver Antić, sa Pravnog fakulteta, podsetio je da je na samitu NATO-a u Slovačkoj, posle bombardovanja SRJ 1999, Alijansa u 11 tačaka definisala svoj odnos prema Srbiji.
Ne može i Kosovo i NATOZa vojnog analitičara Miroslava Lazanskog nema sumnji da Srbija nikad neće u zapadni vojni savez ukoliko ostane pri stavu da je Kosovo i Metohija deo njene teritorije. |
Učesnici su podsetili da se u Alijansi odlučuje konsenzusom, što često ističu zagovornici ulaska Srbije u NATO. Međutim, radi se na izmeni pravila odlučivanja kako bi se odluke mogle donositi većinom glasova.
"Srbija nema nikakav ekonomski interes za NATO ni sada, niti u budućnosti. Jedina država koja nam pruža ekonomski razvoj u ovom trenutku jeste Rusija", smatra profesor i vlasnik Akademije za diplomatiju i bezbednost Nenad Đorđević.