"Koštunica, Ćosić i Bećković kaljaju imidž Nemačke"
Pod naslovom "Nemci su u Srbiji ponovo loši momci", agencija DPA prenosi tekst novinara Tomasa Breja, koji piše o odnosima Srbije i Nemačke, imidžu Nemaca među stanovništvom Srbije i pita se zašto je isti narušen. Najveći propagatori lošeg imidža su za njega Vojislav Koštunica, Dobrica Ćosić i Matija Bećković.
"U odnosima Srbije i Nemačke se vraćaju duhovi devedesetih. Kao i onda, mnogi Srbi se žale na berlinsku politiku velike sile. Za vreme građanskog rata u Jugoslaviji (1991-1999) Nemačka je u Srbiji bila najomraženija zemlja. Govorilo se o zaveri Berlina, Beča i Vatikana protiv Srbije, kao i osveti za poraz u Drugom svetskom ratu. Danas je takvo mišljenje ponovo prisutno kod mnogih stranaka, političara i medija, bez obzira što je Nemačka tradicionalno glavni partner Srbije: pola miliona ljudi sa srpskim korenima danas živi u Nemačkoj i godišnje u svoju domovinu šalje 1,6 milijardi evra. Nemačka je glavni trgovinski partner. Među donatorima Berlin je od 2.000. godine na prvom mestu sa 1,8 milijardi evra. Oko 400 nemačkih kompanija je u Srbiji uložilo 1,7 milijardi evra", piše nemački novinar u svom tekstu.
Brej ocenjuje da je na čelu kolone novog okaljavanja Nemaca, "nacionalistička Demokratska stranka Srbije", bivšeg šefa vlade Vojislava Koštunice i dodaje: "U tome asistiraju vodeći članovi Akademije nauka, poput književnika Matije Bećkovića i Dobrice Ćosića ('oca nacije'). Za poznatog istoričara Čedomira Antića kao i za sociologe je Nemačka ponovo izvor zla. Drugi najvažniji mitropolit Srpske pravoslavne crkve Amfilohije govori o 'epicentru borbe između dobra i zla'. Beogradski list 'Novosti' u nedeljnom izdanju je 'napade na Berlin' oslikao karikaturom na kojoj se vidi Nemac za pregovaračkim stolom sa Srbima. On umesto glave ima stisnutu pesnicu kojom udara po stolu. Na drugim karikaturama Nemci se prikazuju kao starešine i večite sveznalice. Vidljivo je da neraspoloženje prema Nemcima šire političari koji u Nemačkoj nikada nisu živeli i tu zemlju jedva da poznaju".
Brej piše i da je sušta suprotnost bio prvi demokratsko izabrani srpski premijer Zoran Đinđić: "On je studirao u Konstancu i Nemačka mu je bila uzor za domovinu. Ali, i pored kritika, mnogi svoju budućnost vide u Nemačkoj. Trenutno stotine lekara i medicinskih sestara užurbano uče nemački jezik, jer su nemačke službe za njih zainteresovane. Dok se u Nemačkoj medicinski personal hitno traži, u Srbiji se, ne samo u toj profesiji, beleži visoka stopa nezaposlenosti".