"Ne šalim se da Srbija treba da uđe u EU 3000."
Poslanik u Evropskom parlamentu iz evroskeptične Stranke za nezavisnost Velike Britanije Vilijam Darmut izjavio je da se nije šalio kada je predložio da Srbija postane članica Evropske unije (EU) tek 3.000 i dodao da se protivi da još država uđe u Uniju.
"Protivili smo se 2004. da uđu Poljska, Kipar, Mađarska, Litvanija, Estonija, Slovenija, Slovačka, Češka... Protivili smo se da 2007. uđu Bugarska i Rumunija. Sada se protivimo ulasku Hrvatske. I nastavićemo da se protivimo. Ne samo zbog Srbije, već i zbog BiH, Makedonije, Crne Gore, Turske i ostalih. Ne ciljamo, dakle, samo
Srbiju, to je naša opšta politika", rekao je Dartmaut u intervjuu za Večernje novosti.
"Zalažemo se da Velika Britanija izađe iz EU"On je dodao da se njegova stranka zalaže da Velika Britanija izađe iz EU i da je Srbija dobrodošla da zauzme mesto Britanije u Uniji. Stranka za nezavisnost Velike Britanije Najdžela Faridža ima 11 od 73 poslanika Velike Britanije u Evropskom parlamentu. Prema poslednjim istraživanjima javnog mnjenja uživa podršku 17 odsto građana Velike Britanije. |
Taj britanski političar, koji je i deseti erl od Dartmauta, smatra da proces proširenja Unije treba da se zaustavi jer je Velika Britanija sauočena sa velikim zahtevima imigracije, zbog toga što se iz te zemlje uzima veliki novac za kohezione fondove koji odlazi novim nerazvijenim članicama i da će, daljim prijemom, situacija postati još gora.
"Kada bi Srbija bila naseljena koliko i Engleska, ne bi imala sedam, već 30 miliona stanovnika. Između 1997. i 2007. godine, imigracija je kod nas porasla za čak 4,4 miliona. Trenutno, u Englesku svake godine uđe više ljudi nego što ih je ukupno ušlo u periodu od 1066. do 1950. godine. Mi, jednostavno, nemamo više prostora", rekao je Darmut.
On se usprotivio sadašnjoj praksi da se novac iz Britanije koristi za popunjavanje fondova kojima se subvencionišu građani drugih država. "Kada bi ušla u EU, Srbiji bi trebalo da se daju velike sume. Isto tako smatram da ih ne bi trebalo dati bilo kojoj drugoj zemlji. Nije nam potrebno da dalje plaćamo, i to je veoma jednostavno", rekao je.
Pročitajte još:* "A da o Srbiji pričamo 3000. godine?" * Britanac koji se šalio na račun Srbije privođen zbog nasilja u porodici |
Dartmaut je čestitao srpskom narodu i izrazio mu zahvalnost i poštovanje za ono što je uradio 1941. godine i za vreme Drugog svetskog rata, ali je dodao da to ne znači da u njegovoj partiji smatraju da je dobra ideja da Srbija uđe u EU.
"Saučestvujem sa Srbima na Kosovu. Smatram da se EU loše ponela prema njima. Svestan sam problema Srba na Kosovu, kao što sam svestan problema drugih manjina u ostalim delovima sveta. Lično, gajim divljenje prema srpskoj kulturi i kulturi SPC... Negujte i čuvajte vaš suverenitet, kao što ste to uvek radili. Nemojte da dozvolite profesionalnim političarima da vam ga oduzmu", rekao je on.
Darmut je, međutim, rekao da u vladajućoj koaliciji u Velikoj Britaniji postoje partije koje podržavaju dalje proširenje, kao i da su druge zemlje članice EU povoljno raspoložene po pitanju ulaska Srbije u EU.