Beograd insistira na pet nadležnosti
Srbija će u presudnoj osmoj rundi pregovora sa Prištinom insistirati na pet najvažnijih izvršnih nadležnosti za Zajednicu srpskih opština - pravosuđe, policija, prostorno planiranje, zdravstvo i prosveta.
Prema informacijama "Večernjih novosti", premijer Srbije Ivica Dačić i srpski ministri trebalo bi da sutra u Skupštini Srbije taj plan još jednom predoče i poslanicima.
Tako će dodatno biti učvršćena pregovaračka pozicija Beograda pred 2. april, kada će se ponovo za briselskim stolom sastati Dačić i premijer samoproglašenog Kosova Hašim Tači.
Odsustvo kosovskih bezbednosnih snaga na severu KosovaMeđu kriterijumima su i da li ta zajednica ima izabranu ili delegatsku skupštinu, da li ima ulogu u oblasti policije i pravde, da li odluke srpske zajednice podležu odobrenju iz Prištine, postoji li mehanizam za učešće Srba u centralnim organima vlasti, da li je definisano odsustvo kosovskih bezbednosnih snaga na severu pokrajine i mehanizam za utvrđivanje položaja Srpske pravoslavne crkve. |
Državni vrh Srbije je na nedavnom sastanku kod predsednika države Tomislava Nikolića jedinstveno zaključio da se od ove strategije više ne može odstupati, ali da je Srbija spremna da pregovara o konkretnim nadležnostima za Zajednicu srpskih opština.
Jedno je sigurno, pišu Večernje novosti, da Beograd neće prihvatiti papir EU koji se već našao na stolu tokom sedme etape dijaloga, pošto u toj "ponudi" nijednom rečju nisu pomenuta izvršna ovlašćenja srpske zajednice.
Prema navodima lista, ako Brisel bude i dalje insistirao na tom "kompromisu" koji je prihvatljiv samo za Prištinu, razgovorima preti kolaps. Srpska strana odbacuje predlog visokog predstavnika EU Ketrin Ešton da Srbi imaju isključivo ovlašćenja iz domena lokalne samouprave po Ustavu i zakonima Kosova.
Osim pet ključnih ovlašćenja, kriterijumi na osnovu kojih će Beograd ocenjivati svaki eventualni dogovor o Kosovu jesu da se utvrdi da li srpska zajednica ima sopstvene nadležnosti ili sprovodi opštinske, da li ima svoje organe za obavljanje nadležnosti, kao što je izvršno veće, da li je uspostavljena i prepoznata zakonima i ustavom Kosova, da li ima sopstvenu imovinu.