Vlast se stidi svojih ratnika
Za razliku od Hrvatske ili Bosne u kojima ratni veterani imaju prednost u zapošljavanju, ali i brojne druge beneficije, u Srbiji se čak i ne zna tačan broj onih koji su branili svoju zemlju.
Da apsurd bude veći, nedavno javno slušanje predloga novog zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti u Narodnoj skupštini pod nazivom Položaj ratnih veterana u Srbiji, prošao je bez ikakve medijske pažnje, a na 14 godišnjicu od NATO agresije, većina ratnih veterana je uveliko presavila tabak, tužila Srbiju za diskriminaciju i dobila taj spor pred Sudom pravde u Strazburu.
- Jedne predizborne godine, država je načinila gaf tako što je veteranima iz sedam opština na jugu Srbije, na ime učešća u ratu, isplatila socijalnu pomoć. Borci iz drugih delova Srbije su se opravdano pobunili i zbog toga tužili državu, a onda je ta naša bruka stigla i do Strazbura gde je presuđeno da se Srbija diskriminatorski ponela prema svojim veteranima jer je jednima dala pare, a drugima nije. Još jednom smo doživeli da nas Evropa uči zdravoj logici - kaže ogorčeno narodni poslanik Saša Dujović.
On je inicijator novog zakona o boračko-invalidskoj zaštiti kojim bi se umnogome promenio sadašnji, sumorni položaj ratnih veterana.
- Mada ne postoje tačni podaci, jer Ministarstvo odbrane nikada nije završilo taj posao, procena je da je u Srbiji oko 400.000 ratnih veterana. Oko 20 odsto od tog broja su ratni invalidi i porodice poginulih koje mogu da se pohvale brigom države. Ali, ostatak, tih 80 odsto su bukvalno na margini. Iz dosadašnjeg odnosa države, to su zapravo ljudi koji nisu imali sreće da budu ranjeni ili ubijeni u ratu. Većina je bez posla ili ikakvih povlastica. U zakonu koji sam predložio ključna izmena je što će veteranima napokon biti priznato da su branili svoju zemlju i narod i da će država to ubuduće ceniti - kaže Dujović.
Naš sagovornik ističe da je predložio da svaki veteran, po ugledu na Hrvatsku, dobija po 10 odsto od prosečnog bruto ličnog dohotka, da mu se omogući zdravstvena zaštita i prednost prilikom zapošljavanja.
- Novac je samo simboličan gest države da ceni svoje veterane, a sve ostalo je nešto što se u drugih državama primenjuje bez problema - smatra Dujović.
Na javnom slušanju novog zakona, predstavnici brojnih veteranskih organizacija je ogorčeno zaključilo kako se Srbija stidi svojih ratnika.
Dugogodišnji predsednik ratnih vojnih invalida Jugoslavije i Srbije, a sada prvi čovek Srpskog četničkog pokreta, Miroslav Čele Vuković, kaže za "Vesti" da se država ovakvim položajem prema svojim ratnicima zapravo igra sa sopstvenom sudbinom.
- U svim normalnim zemljama ratni veterani potpadaju pod resor Ministarstva odbrane. Tako je čak i u Švajcarskoj koja poslednjih 300 godina nije bila u ratu. U Srbiji je za veterane zaduženo ministarstvo za socijalna pitanja i to je jako tužno. Još je tužnije što Srbija uz trube šalje svoje mladiće u civilne misije, a prethodno nije rešila šta će biti ako se neko od njih vrati u kovčegu ili osakaćen - kaže Vuković.
Od trauma pati 8,8 veterana
|