Dijaspori širom otvorena vrata
Na 130 kilometara od srpske prestonice, Beograda, podno homoljskih planina, smestila se varoš Petrovac na Mlavi, gde se uputila reporterska ekipa "Vesti". Gradić je prožet istorijskim preplitanjima stvarnog i nestvarnog, ali i brojnim legendama i zanimljivim životima vrednih ljudi, koji uglavnom zarađuju u inostranstvu.
- Na skoro 700 kvadratnih kilometara živi 46. 414 stanovnika, u 34 sela, preciznije rečno u 11.437 domaćinstava. Mreža naselja je ravnomerno razvijena sa relativno uravnoteženom koncentracijom stanovništva, izuzimajući planinske delove Opštine.
- U administrativnom pogledu pripadamo Braničevskom okrugu, a prve komšije su nam opštine Žagubica, Kučevo, Malo Crniće, Žabari, Svilajnac i Despotovac - kaže uz kafu i dobrodošlicu predsednik opštine Petrovac na Mlavi, Radiša Dragojević, politikolog, inače kako žitelji ovog mesta tvrde, najomiljeniji političar Srbije, jer su zahvaljujući njemu opštinska vrata širom otvorena svim građanima ove varoši.
Karakteristika ovog gradića je što gotovo nema domaćinstva, koje nema makar jednog člana u rasejanju. Zato se, kažu Petrovčani, njihovo mesto ubraja u najskuplje gradove Srbije. Naime, procena je da za prosečan život u Petrovcu treba izdvojiti znatno više novca od prosečne srpske zarade. Trgovine su dobro snabdevene, ali roba je skuplja za najmanje 50 odsto nego u Beogradu.
- Za prosečan život potrebno je odvojiti mnogo više novca, što je posledica devizne pomoći, koju naši šalju iz inostranstva deci i unucima - kaže prvi čovek Petrovca na Mlavi, koji je i sam okusio ukus dijasporskog odrastanja. Dakle, pravi čovek, na pravom mestu, primećujemo, jer ko će bolje da razume dijasporske dileme od njega...
- Opština Petrovac na Mlavi je, od kada su naši žitelji krenuli na privremeni rad u zemlje zapadne Evrope, pokušala da uspostavi saradnju sa njima, ali nedostajao je kontinuitet i zato je saradnja bila od slučaja do slučaja. Međutim, danas imamo ustaljene susrete sa našim gastarbajterima i radnicima u klubovima, pre svega u Švajcarskoj i Austriji, a poslednjih godina saradnja je sve bolja i sa našim ljudima iz Italije - kaže Dragojević.
- Upravo zbog interesa naših dijasporaca, imamo ustaljene datume u Opštini, kad se oni okupljaju i razgovaraju sa predstavnicima lokalne samouprave. U zavisnosti od koncentracije meštana u inostranstvu, mesne zajednice i kulturno-umetnička društva iz Petrovca na Mlavi, takođe redovno obilaze zemljake u inostranstvu. Tim posetama se često priključi i opštinska delegacija, koja prvenstveno ide na poslovne razgovore i sazna, koje muke muče naše zemljake u tuđini, kako bi im Opština pomogla - priča Dragojević, objašnjavajući da je pravi korak napravljen pre nekoliko meseci, otvaranjem opštinske kancelarije za ekonomski razvoj i saradnju sa dijasporom.
- Kancelarija ima zadatak da usaglašava rad lokalne samouprave i interese dijaspore, odnosno, da usmeri dijasporski kapital u planske privredne tokove zavičaja i tako pomogne ljudima u povratničkom poslovanju, kako se njihov novac ne bi utopio u mrtav kapital, ogromne kućerine, koje tokom godine zvrje prazne. Cilj je pre svega da se izbegnu pojedinačna privredna pucanja povratnika, zbog kojih su mnogi bili u dilemi, da li da nastave započeti posao u zavičaju, ili da se vrate u inostranstvo - pojašnjava prvi čovek Petrovca na Mlavi, koji ne krije da želi da unapredi privredni razvoj Petrovca na Mlavi isključivo uz saradnju sa dijasporcima ovog kraja.
Više hrabrosti
Ždrelo naš ponos
|