Srbima možda policija i sudovi na Severu
Srpska vlada mora u narednih "deset dana pakla", kako to naziva vicepremijer Aleksandar Vučić, da odluči da li vredi pregovarati o papiru koji je u poslednjoj rundi dijaloga Dačić-Tači stavljen pred dve delegacije.
U noćnim telefonskim konsultacijama Dačić i Vučić su zaključili da je predlog dokumenta neprihvatljiv, ali i da se još može pregovarati. Na stranu to što je samo 24 sata ranije Maja Kocijančić, portparol šefa evropske diplomatije Ketrin Ešton, utvrdila da nikakvog "pejpera" ili "non pejpera" nema, ali se "nepostojeći" dokument ipak munjevito našao na stolu.
Prema izvorima Vesti, ni u EU nisu baš ubeđeni da je ponuđeni papir napisan munjom u kamenu, da nije dokument ponuđen po sistemu uzmi ili ostavi, već da se o njemu da razgovarati. Kako saznajemo, Priština bi glatko prepustila Srbiji školstvo i zdravstvo, ali neće ni da čuje za policiju i sudstvo.
Srbi, pak, hoće da naprave jednu mini Republiku Srpsku, te sad u Briselu većaju mogućnost da kompromisno rešenje bude da Srbi predlažu sudije i nosioce policijskih poslova na lokalu, a da ih imenuje Priština, pošto se prethodno vlada Kosova o tome saglasi. Pitanje je samo - čija je reč poslednja? Ko odlučuje ako dogovora nema.
Prema jednoj varijanti to bi mogao biti ambasador EU u Prištini, ali u Briselu su ipak bliži tezi da se napravi mehanizam tako da prava Srba budu zaštićena, ali da Srbi ne mogu da blokiraju odluke Prištine, a da tu nikakva medijacija Brisela ne bude potrebna.
Da li će i na šta Priština pristati ne zavisi mnogo ni od stava Srbije, niti od napora Eštonove, kaže izvor "Vesti" u Briselu.
U zajednici deset opštinaPrema saznanjima nekih medija, zajednicu srpskih opština činiće 10 opština sa srpskom većinom na celom KiM - šest koje su već u kosovskom sistemu lokalne samouprave, plus četiri na severu Kosova. Srpske opštine će same preneti deo svojih nadležnosti na zajednicu opština. Na narednom sastanku, 2. aprila, Dačić i Tači treba da reše kako će opštine na severu "preći" iz srpskog u kosovski sistem, jer se lokalni izbori na KiM neće održati pre jeseni. Spekuliše se da bi mogli da se spoje i sa izborima za Skupštinu Kosova u martu 2014.
Treći nivo vlastiPotpredsednica SPS-a Dijana Vukomanović rekla je da je intenzivirana diplomatska aktivnost i da je na delu i takozvana šatl diplomatija, kao i da je u toku "vruća faza pregovora".
Koštunica: Odbaciti predloge BriselaPredsednik opozicione Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica zatražio je sednicu Skupštine Srbije na kojoj bi vlast obavestila poslanike o zahtevima iz EU povodom Kosova i pozvao Vladu da odbaci te predloge Brisela. |
- Albanci imaju leđa u Vašingtonu. Popustiće tek onda i ako im to kažu Amerikanci - kaže naš sagovornik.
Dakle, trenutno se u Briselu razmišlja kako učiniti da sever Kosova ne postane nova RS, ali i da Srbi ne ostanu samo sa nadležnostima kao da su nevladina organizacija.
Istovremeno, u Njujorku, uoči sednice Saveta bezbednosti UN koji razmatra izveštaj generalnog sekretara o Kosovu, Ivica Dačić se sastao sa Ban Ki Munom i informisao ga o toku dijaloga. Dačić je razgovarao i sa predstavnikom Rusije u SB UN Vitalijem Čurkinom.
Inače, predstavnik EU na Kosovu, Samuel Žbogar siguran je da će 2. aprila na sastanku Tačija i Dačića biti postignut sporazum.
- Da, biće sporazuma. Nisam bio u Briselu u sredu, na sledećem sastanku ću biti. Koliko sam shvatio, 2. aprila biće sporazuma - rekao je Žbogar tokom posete opštini Đeneral Janković. On je dodao da će taj sporazum u suštini predstavljati pobedu obe strane.