Crkva čeka kralja
U crkvi Svetog Đorđa na Oplencu sve je spremno za dolazak poslednjeg jugoslovenskog kralja Petra II Karađorđevića, čija sahrana je planirana 26. maja. U kripti zadužbinske crkve ove vladarske porodice, u koju su reporteri "Vesti" imali priliku da uđu, za kralja čije su kosti u januaru iz SAD prenete u Beli dvor obezbeđeno je posebno mesto. Odmah pored njegove grobnice napravljena je još jedna - za njegovu suprugu Aleksandru.
Kroz kriptu koja se prostire celom površinom crkve, vodi nas novi upravnik zadužbine Karađorđevića, Dragan Reljić. Prostor liči na lavirinte u polutami, u čijim nišama su grobovi vladarske dinastije. Od 39 grobnih mesta prekrivenih mermernim pločama, 16 je prazno. Tu će u maju svoj večni mir pronaći troje Karađorđevića, čije su kosti položene van domovine.
- Posmrtni ostaci kralja Petra II dopremljeni su iz Libertivila. Poslednji jugoslovenski kralj biće sahranjen u severnom kraku. U ovoj niši ima dva mesta. Drugo je predviđeno za njegovu suprugu Aleksandru, koja nikada nije kročila na tlo zemlje čija je kraljica bila. Umrla je u Ist Saseksu. Njene kosti takođe bi trebalo da budu prenete - kaže Dragan Reljić, novopostavljeni upravnik zadužbine Karađorđevića na Oplencu.
U jednom od laguma kripte, čiji su zidovi celi obloženi mozaicima, isto kao i crkva iznad nje, mesto se čuva za Kraljicu majku - Mariju Karađorđević. O tome kada će njene kosti biti prenete iz Vinzora, odlučivaće se možda već sledeće nedelje. Njeno mesto je pored muža, kralja Aleksandra I Karađorđevića, s kojim je izrodila troje dece - Petra, Tomislava i Andreja i ostala sama s njima posle atentata na suverena u Marselju.
- U kripti crkve do sada je sahranjeno 23 Karađorđevića. Mauzolej kripta posvećena je Svetom Petru i urađena po uzoru na francusku kraljevsku grobnicu Saint Deni i mauzolej Gale Placidije u Raveni. U gornjem delu crkve na počasnim mestima počivaju osnivači porodice i moderne srpske države, Karađorđe i njegov unuk kralj Petar Prvi - kaže Reljić.
Luksuzni oplenački mozaik je jedan od najvećih na svetu. Crkva i kripta su cele urađene u ovoj tehnici, na 3.570 kvadratnih metara. Mozaik je rađen od italijanskog murano stakla. Više od 40 miliona kockica stakla je ugrađeno na Oplencu, koje se prelivaju u tačno 15.000 nijansi.
Umro u Americi
Marijin prsten |