Dve godine od secesije Kosova i Metohije
Na današnji dan, pre dve godine, politički predstavnici albanske nacionalne manjina u Prištini jednostrano su proglasila nezavisnost Kosova i Metohije. Diplomatska bitka Beograda za legalno, pravedno i održivo rešenje statusa Kosmeta, takođe, traje pune dve godine.
Kosovski Albanci su deklaraciju o nezavisnosti usvojili 17. februara 2008. godine aklamacijom u privremenoj skupštini, kojoj nisu prisustvovali srpski poslanici, niti šef Privremene uprave UN i komandant Kfora.
Deklaracijom je Kosovo proglašeno nezavisnom i suverenom državom, "formiranom na osnovu plana Martija Ahtisarija", koji nikada nije razmatrao Savet bezbednosti UN, niti ga je Srbija prihvatila.
U tekstu od 12 tačaka, koji je pročitao predsednik privremene kosovske vlade Hašim Tači, pisalo je da će "nezavisno Kosovo biti demokratsko i multietničko društvo" koje će nadgledati misija Evropske unije.
Dan kasnije osam zemalja priznalo jednostranu odluku privremene skupštine, prvo Avganistan, zatim SAD, Francuska, Albanija, Turska, Velika Britanija i Senegal.
To je učinjeno i pored najoštrijeg protivljenja vlasti Srbije, a EU je uprkos tome, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, 16. februara odlučila je da na osnovu ranije usvojenog Operativnog plana pošalje svoju misiju na KiM.
Na zahtev Srbije, koju je podržala Rusija, 18. februara je sazvana hitna sednica Saveta bezbednosti, na kojoj je predsednik Srbije Boris Tadić zatražio od generalnog sekretara UN da raspusti privremenu Skupštinu Kosova, a njenu odluku o nezavisnosti poništi.
Ban Ki-mun to nije učinio, ali je na zasedanju izjavio da je važeći pravni okvir Rezolucija Saveta bezbednosti 1244 prema kojoj je KiM deo Srbije.
Skupština Srbije je odmah održala hitnu sednicu na kojoj su poslanici potvrdili raniju odluku Vlade o poništavanju protivustavne secesije, a šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je odmah povukao ambasadore iz zemalja koje su priznale nezavisnost KiM.