Tadić: Eštonova smatra da je nagodba o Kosovu moguća
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u subotu u Briselu da mu je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton prenela uverenje da je nagodba Beograd-Priština oko Kosova moguća i naglasio da je približavanje Srbije članstvu u Evropskoj uniji važno i zato što jača položaj Srbije oko Kosova.
Tadić je to rekao novinarima na "Briselskom forumu", gde je razgovarao s Ketrin Ešton i drugim istaknutim političkim ličnostima Evrope i Amerike, naglasivši da se nada da će vrh srpske vlasti doći do rešenja za Kosovo i da je ključno pitanje šta će pravno biti i kakva će ovlašćenja imati željena zajednica srpskih opština.
Ništa bez Amerikanaca
On je naglasio da je u tome "veoma važan stav SAD, jer one imaju najveći uticaj na odluke Albanaca na Kosovu i Metohiji" i da bez blagonaklonog, konstruktivnog stava SAD nije moguće pronaći rešenje na Kosovu i Metohiji.
"Zato Srbija mora da ide prema SAD ubeđujući ih da i oni pronađu svoj interes u tom budućem rešenju, da srpski predlog ugradi i američke interese budući da je to jedini način da nađemo održivo rešenje", istakao je Tadić.
Bivši predsednik Srbije je rekao da mu je "drago da takve stavove naša Vlada ugrađuje u svoju politiku".
On je, ipak, upozorio i da "postoji bojazan da se do rešenja ne dođe", jer su primetni različiti stavovi predsednika Nikolića i premijera Dačića oko toga dokle se stiglo u pregovorima.
Odmah utvrditi nadležnosti zajednice opština
Tadić, počasni predsednik Demokratske stranke, ukazao na to da je od bitne važnosti da li će se odmah utvrditi nadležnosti zajednice srpskih opština ili će se to ostaviti za naknadne pregovore, upozorivši da se od naknadnih pregovora ne može očekivati povoljno rešenje za Srbiju.
"To su bitna mesta i sad se pregovara o tome", dodao je Tadić, rekavši da je u Briselu i prethodno u Amsterdamu s istaknutim političarima razgovarao o tome, "uvek voljan da podrži srpski nacionalni stav u cilju pronalaženja rešenja, a da se razmišlja i o interesima Albanaca".
"Jer jedino tako možemo pronaći održivo rešenje", naglasio je počasni predsednik DS-a, podvukavši da je "vrlo važno postići minimum nacionalnog jedinstva oko ovog pitanja", budući da će se onda uvećati verovatnoća da pregovarači Srbije uspeju.
DS podržava srpske pregovarače
Tadić je naglasio punu podršku DS-a nastojanjima pregovarača srpske Vlade i države da utanače nagodbu s Prištinom.
Zamoljen da oceni izjavu američkog ambasadora u Beogradu Majkla Kirbija da će Vašington podržati svako rešenje za Kosovo i zajednicu srpskih opština, ako to prihvate obe strane, iako je ranije bilo tvrdnji da SAD koče to pitanje, bivši predsednik Srbije je rekao da će se to videti u budućnosti.
Tadić je, ipak, predočio i da "tek treba videti šta je to zajednica srpskih opština i to tek treba da bude artikulisano od strane srpskih pregovarača - da li je to Ahtisari plus, Ahtisari minus plan ili je to nešto što više liči na poziciju Srbije u prethodnim pregovorima kada smo mi snažnije tražili nadležnosti za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji ne odvajajući je od Ustava Republike Srbije i našeg ustavno-pravnog rešenja".