Srbija "rizična" za svet
Prema međunarodnom istraživanju o političkim rizicima, Srbija se nalazi na 87. mestu u svetu, a stručnjaci tvrde da su glavni problemi korupcija i "neodlučna" ekonomska politika, prenosi ''Danas''.
Korupcija je ključni problem Srbije, a situaciju dodatno komplikuju prilično ''neodlučna'' ekonomska politika i nedovoljna transparentnost u pojedinim domenima vlasti, ocenjuju za taj list stručnjaci za bezbednost i evropske integracije komentarišući istraživanje, u kojem se Srbija sa koeficijentom 6,19 našla na 87. mestu od ukupno 197 zemalja sveta.
Sagovornici ''Danasa'' navode da analiza rizika, koju su zajednički sprovele londonska kompanija Meplkroft i konsultantska agencija Marš sa sedištem u Sidneju, jasno pokazuje da Srbija ''ima još mnogo toga da uradi da bi politički partneri i investitori počeli da je doživljavaju kao pogodnu i pouzdanu za saradnju i ulaganja''.
Jelena Milić, predsednica Centra za evroatlantske studije, kaže za Danas da za unapređenje i političke i ekonomske situacije „status kandidata za članstvo u EU nije dovoljan, pogotovo ako se zna da Unija ima tendenciju snižavanja tehničkih kriterijuma prema Srbiji ukoliko postoje pomaci u nekim oblastima, kao što je slučaj u pregovorima s Kosovom“.
"Trenutna borba protiv korupcije u stvari mahom predstavlja zloupotrebu u političke svrhe, odnosno služi za eliminaciju konkurenata, baš kao što su pojedini tajkuni preko svog uticaja na stranke i sudove eliminisali svoju poslovnu konkurenciju. Istovremeno, investitori dobro znaju koliko se robe u Srbiji prodaje bez plaćenih dažbina, jer ni integrisano upravljanje granicom nije rešilo problem šverca s Kosovom ili poslovanja firmi sa severa Kosova za koje niko ne zna da li su fiktivne ili stvarne, niti da li izmiruju svoje obaveze, budući da tamo nema poreske uprave“, izjavila je Milić.
Marko Savković, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, objašnjava za ''Danas'' da su navedeni indeksi namenjeni pre svega investitorima, ali da se uzimaju u obzir i drugi parametri, poput „tvrdih“ bezbednosnih rizika, što ovo istraživanje čini zanimljivim.