Rudnici na Kosovu srpski i američki?
Srbijom se, posle najave o eksploataciji nikla i kontroverzama koje je prate, juče pronela priča da bi rudnici na Kosovu i Metohiji mogli uskoro da pređu u većinsko vlasništvo kompanija iz Sjedinjenih Američkih Država, dok bi srpsko bilo 49 odsto.
Reč je, kako je izletelo u javnost, navodno "iz izvora bliskih SAD administraciji", o sporazumu koji je ministar za rudarstvo Milan Bačević ugovorio tokom prošlonedeljne posete SAD.
Dokument je za sada u formi nacrta, a trebalo bi da bude pretočen u finalni ugovor koji će, uz podršku Vašingtona, navodno potpisati predsednik Srbije Tomislav Nikolić i guverner američke države Ilinois Pet Kvin. Time bi država Srbija postala suvlasnik rudnika na koje ima tapiju, a poništile bi se sporne privatizacije koje je u međuvremenu sprovela vlast u Prištini.
Da bi ovakav sporazum, odnosno ugovor nesumnjivo bio koristan za Srbiju smatra stručnjak za energetiku Sika Pistolova, ali i ističe da je to preoptimistično gledanje.
- Nesporan je interes američkih investitora da ulažu na Kosovu i Metohiji. Pominjani su takvi lobiji koje predvode Madlen Olbrajt i Vesli Klark. Međutim, Kosovo je tvorevina SAD i čisto sumnjam da bi ulazili u ovakav sporazum sa Srbijom - mišljenja je Pistolova.
Kao "apsolutno neverovatan" ovakav ugovor vidi predstavnik kosmetskih Srba južno od Ibra Ranđel Nojkić. On podseća da su SAD priznale Kosovo kao nezavisnu državu čija je sva pokretna i nepokretna imovina na ovom prostoru.
- Reč je o sticanju jeftinih političkih poena i stvaranju utiska da neke naše ministre uvažava SAD - ocenio je Nojkić.
Bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenjuje najavu "Bačevićevog sporazuma" nerealnim.
- Ne sporim američki uticaj, ali ovo je težak posao. Jedini način da se spreči otimanje imovine je izlazak pred međunarodne sudove - smatra Ivanović.
Za razliku od njega, Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za KiM, ne sumnja u realnost ovog "projekta" i ocenjuje ga kao "jednim od predloga za moguću saradnju".
U Ministarstvu rudarstva Srbije su, ne želeći da ulaze u, kako kažu, zakulisne detalje, "Vestima" kratko rekli da sporazum o kojem bruji Srbija nije bio u protokolu Bačevićeve posete SAD.
Poslednja odbrana fotelje
|