Trojka se odrekla Severa?
Obraćajući se promrzlim novinarima u ponedeljak kasno uveče na trgu Šuman u Briselu, predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da je sporazum Beograda sa Prištinom na domaku zato jer je "Priština popustila", ali je i prvi put jasno rekao da Zajednica srpskih opština na Kosovu neće moći da ima zakonodavnu i izvršnu vlast.
- Ta zajednica (srpskih opština) ne može da donosi zakone, ali može da donosi svoja pravila u okviru zakona kao što uostalom sve države EU imaju iste zakone i tu se mnogo ne razlikuju, ali zato postoji mnogo takvih zajednica koje žive potpuno mirno i slobodno - rekao je Nikolić, posle sastanka koje je zajedno sa premijerom Ivicom Dačićem i vicepremijerom Aleksandrom Vučićem imao u sedištu EU.
Ipak, do daljeg, neizvesno oko čega je to Priština "popustila", kako je rekao predsednik Nikolić. Sasvim je međutim izvesno da je državna "trojka" Srbije pristala da povuče zahtev o izvršnim i zakonodavnim ovlašćenjima srpskih opština. Time je Srbija otvorila prostor za sporazum u "duhu Ahtisarijevog plana" kako to Nemci vole da kažu. Od samog početka od Srbije se ne traži da prizna nezavisnost Kosova, ali se zahteva da na institucionalnom i faktičkom planu" ne ometa funkcionisanje Kosova kao nezavisne države".
Brifing za novinare posle sastanka srpskog državnog vrha sa šeficom evropske diplomatije, delovao je u ponedeljak uveče nadrealno - potpuno u skladu sa balkanskim (ne)prilikama, metaforično odslikavajući međunarodni položaj Srbije.
Naime, predsednik Srbije, premijer i potpredsednik Vlade izašli su iz zgrade Evropske komisije da bi se predsednik obratio novinarima na sred ulice, na minis tri stepena dok se sitan sneg ledio čim bi dotakao zastakljeni asfalt, a udari ledenog vetra svima izmamljivali suze.
Birokratija Evropske komisije nije mogla da ni minimalni napor da omogući da se državni vrh jedne zemlje, makar to bila i Srbija, s obzirom na nevreme, sastane desetak minuta sa novinarima u ulaznom holu zgrade. Nikolić, Dačić i Vučić nisu imali vremena da idu u ambasadu Srbije u Briselu jer su žurili na svoje odvojene avione kako bi se što pre vratili u zemlju.
Pokazalo se da su dobro učinili što su požurili. Samo sat vremena posle njihovog odlaska, obustavljeni su avionski letovi i brojne vozne linije iz Brisela. Da državni vrh nije požurio moglo je da se desi da budu primorani da Srbijom upravljaju iz Brisela u kome je međunarodni i unutrašnji saobraćaj juče ceo dan bio skoro potpuno blokiran.
Sporazum za deset dana?
|