Kesić: Datum i bez sporazuma
Postoje veliki izgledi da Beograd dobije datum za početak pregovora sa Evropskom unijom, čak i bez postizanja sveobuhvatnog sporazuma sa Prištinom, kaže u razgovoru za Glas Amerike, vašingtonski analitičar Obrad Kesić. Kada govorimo o sadašnjem stanju u pregovorima moramo da imamo u vidu i celokupno političko stanje u Beogradu, kao i u Prištini, ističe Kesić, i dodaje da je svima jasno da su i u Srbiji i na Kosovu u toku pripreme za nove izbore.
- U Beogradu već imamo najavu da će vlada da se rekonstruiše – samo šest meseci nakon što je formirana. Znači da već postoji problem u kredibilitetu i legitimitetu same vlade. Ne može da se kaže da su birači dali jasan mandat za politiku sadašnje vlade na Kosovu. Oni koji su glasali za SNS i SPS nisu glasali za produžetak politike Demokratske stranke u pogledu pregovora, već za preokret u pregovorima. Dakle, znak pitanja oko kredibiliteta i legitimiteta vlasti u Beogradu u procesu rešavanja pitanja Kosova je vrlo problematičan. Isti slučaj postoji i sa kredibilitetom i legitimitetom vlade Hašima Tačija. Otkako je oslobodjen Ramuš Haradinaj postojalo je očekivanje i postojao je okvirni dogovor o nekoj vrsti podele vlasti izmedju te dvojice kosovskih političara. Sada je došlo do pat pozicije između njih - niti mogu da sprovedu okvirni dogovor niti to žele. Pre svega, Haradinaj to ne želi jer njemu odgovara da Tači završi sve oko pregovora i da sve kritike idu na njegov račun, a da se zatim ide na nove izbore. Slična situacija je i u odnosu Ivice Dačića i Aleksandra Vučića. Vučiću odgovara da Dačić završi taj 'prljavi posao', ako to možemo tako da nazovemo, a da se onda ide u nove izbore. Zbog toga mislim da u Evropskoj uniji postoji svest da nema previše vremena da se implementira dogovor oko severa i da im je stalo da se što pre barem dodje do nekog verbalnog dogovora, a da se zatim čeka na sprovodjenje tog dogovora, objašnjava Obrad Krasić.
On međutim smatra da je trenutna pozicija Beograda vrlo slaba pošto je nova vlast u Beogradu na pregovorima ponudila tri ključne stvari, ali za uzvrat nije dobila ustupke. Radi se, ističe Kesić o garanciji da će se sprovesti svi dogovori koje je postigla prethodna vlada, zatim o podizanju pregovora na viši, premijerski nivo i, najzad, o priznanju da postoje paralelne institucije:
- To je dakle promena u stavu Beograda, i to je bilo ključno pitanje za Evropsku uniju i za Prištinu – da Beograd konačno prizna to. A, kada je to urađeno – sav pritisak je fokusiran na Beograd da se reši to pitanje tako što bi se ukinule te paralelne institucije, kaže Kesić.
"Nerealno očekivati da Tači popusti"
- Međutim, verujem da postoje veliki izgledi da Beograd dobije datum za početak pregovora sa EU čak i bez postizanja sveobuhvatnog sporazuma sa Prištinom baš zbog toga što se EU plaši da bi ulazak u neku vrstu predizborne kampanje značio da bi se sve zamrzlo što se tiče pregovora i da se pregovori ne bi vodili dok se ne formira nova vlada u Beogradu, a možda i na Kosovu. Zbog toga ne mogu da rizikuju da ne poguraju ovaj proces i da ne ohrabre pogotovo Beograd da napravi neki ključan ustupak s tim što bi smanjili očekivanja što se tiče nadležnosti srpskih zajednica na Kosovu i Metohiji i na taj način spasili ceo proces. Sada znamo da je Hašim Tači svestan da se pripremaju novi izbori i da ne može da izađe na te izbore kao čovek koji je prihvatio neki vid plana "Ahtisari plus". To bi značilo da je on napravio veliki i krupan ustupak i, na neki način u percepciji albanske javnosti na Kosovu, to bi značilo da je on naneo štetu suverenitetu i teritorijalnom integritetu Kosova. Mislim da je zbog toga nerealno očekivati da on bude ta strana koja će da popusti pošto se do sada pokazalo da su Brisel i Vašington usmeravali pritisak samo u jednom pravcu, to jest prema Beogradu, zaključuje Kesić.