LDP i DS zajedno u Šetnji za Zorana
Demokratska stranka i Liberalno demokratska partija će 12. marta, na 10-godišnjicu od ubistva premijera Zorana Đinđića, zajedno prošetati ulicama Beograda, u znak sećanja na ubijenog premijera Srbije, izjavio je potpredsednik DS-a Goran Ćirić.
Ćirić je agenciji Beta rekao da se očekuje da će ove godine veliki broj građana učestvovati u šetnji i da prvi put neće biti razdvajanja kolona.
Predata incijativa da se Đinđiću podigne spomenikUoči deset godina od ubistva premijera Zorana Đinđića gradski odbornici Demokratske stranke (DS) Božidar Đelić i Matija Bogdanović predali su danas incijativu za podizanje spomenika u Đinđićevu čast u Beogradu gradskoj Komisiji za imenovanje spomenika, trgova i ulica.Incijativu je potpisalo 50. gradskih odbrnika iz redova DS i Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS)."Podizanje spomenika nije stranačko pitanje, već je to način da seprvom demokratski izabranom gradonačelniku Beograda i premijeru Zoranu Đinđiću zahvalimo. On je život posvetio reformama i modernizaciji društva. Zato očekujemo podršku i svih drugih odbornika", rekao je Bogdanović novinarima u skupštini grada |
"Prvi put neće biti razdvajanja kolona. Želja je da svi ljudi bez nepotrebne politizacije iskažu svoj odnos posle 10 godina od tog tragičnog događaja za čitavu Srbiju", rekao je Ćirić, koji je i predsednik Organizacionog odbora DS-a za obeležavanje godišnjice
Đinđićeve smrti.
Funkcioner LDP-a Ivan Andrić napisao je na svom Tviter nalogu da će 12. marta "Šetnja za Zorana" početi u 11 časova ispred sedišta stranke u Siminoj ulici, a da će im se na Terazijama pridružiti DS.
Prema Ćirićevim rečima, tog dana će biti održano finale "Beseda u Zoranovu čast", kao i posebna akademija u Centru "Sava".
"Zanimljivo je na koji način mladi ljudi, koji su možda imali 10 godina kada je premijer Srbije ubijen, govore o njemu, njegovom delu i na koji način vide Srbiju u budućnosti", rekao je Ćirić.
On je dodao da je Predsedništvo DS-a donelo važne odluke vezane za obeležavanje 12. marta, a jedna od njih je zahtev za osnivanje muzeja Zorana Đinđića.
"Zaostavština Zorana Đinđića je njegovo delo, ideja i vizija uspešne, razvijene, moderne, evropske Srbije. Mnogi predmeti, zapisi, dokumenta i fotografije, čuvaju se delom u Arhivu Srbije, u Fondaciji 'Zoran Đinđić' i u posedu porodice", dodao je Ćirić.
On je podsetio da će odbornička grupa DS-a u Skupštini grada Beograda danas predati zahtev da se u Beogradu podigne spomenik premijeru Đinđiću.
"DS osniva naučno-istraživački centar Zoran Đinđić sa ciljem da se na organizovan i naučno zasnovan način bavi istorijom DS-a od njenog osnivanja 1919. i obnove rada 1990. godine", naveo je Ćirić.
Premijer Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine u dvorištu zgrade Vlade Srbije. Nekoliko sati nakon ubistva, u zemlji je proglaseno vanredno stanje koje je trajalo do 22. aprila. Đinćić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.