Roditelji zlostavljaju decu tenisere po Srbiji
Roditelji malih tenisera u Srbiji svoje ambicije ostvaruju preko dece, pa ih i zlostavljaju ne bi li ostvarili cilj - zaradili veliki novac. Pojedinci vrše pritisak i na sudije i trenere, a sve u nadi da će im oni pomoći da njihovo dete postane novi Novak Đoković ili Ana Ivanović.
Roditelji agresivni prema deci dok ova još uče pravila
U igri su velike pare, tenis je vrlo skup sport, stoga su ambicije roditelja još veće. Neki izgube kontrolu i udare šamar ili dva detetu, jer ne sme da izgubi poen ili meč. Da se to zaista dešava za "24 sata" potvrdila je 12-godišnja teniserka S. B. iz Novog Sada.
"Roditelji tuku decu na turnirima, to svi znaju. Posebno je poznat slučaj moje vršnjakinje iz Beograda, koju tata ošamari u toku meča. To je kasnije postalo njihova taktika za pobedu, jer druga devojčica se šokira i ne može da igra kao ranije. Sudije obično ne reaguju, ne znam zašto. Možda imaju neki dogovor", kaže mala teniserka.
Savesni roditelj žele da se stane na put ovakvim dešavanjima, koja ne samo da štete tenisu, već mogu da ostave duboke posledice kako na samu decu koja trpe torturu, tako i na one sa druge strane mreže koji su prinuđeni da sve to gledaju i u tome učestvuju.
"Mogu da potvrdim da je bilo slučajeva kada su sudije prijavljivale roditelje da viču na njih, ometaju im rad i vrše pritisak, iako to nije dozvoljeno. U tenisu je strogo zabranjen ulazak na teren, a na to kako ko će se ljudi ponašati na tribinama, ne može da se utiče. Dešava se da roditelji budu vrlo agresivni i neprijatni, a sve zbog iskrivljene percepcije da neko radi protiv njegovog deteta", rekao je advokat Predrag Avramović, zadužen za disciplinska i pravna pitanja u Tensikom savezu Srbije.
U klubovima koji organizuju treninge i turnire imaju razne problematične situacije, ali pokušavaju da ih reše na svoj način. Tako je direktor TK "Haron" Ivan Petković istrajan u tome da na teren niko ne ulazi osim trenera i tenisera.
"Naš sistem rada je takav da trener sam radi sa detetom, da se niko ne meša. Problemi se dešavaju jer su roditelji uvučeni u celu priču, jer ih zbog besparice oni vode na turnire. U kolektivnim sportovima je lakše, trener smesti ekipu u autobus, odvede ih na utakmicu i vrati kući. To je kompleksna stvar i potrebno je mnogo toga da se poklopi kako bi se rešila", smatra Petković.
O temi agresivnih roditelja malo ko želi javno da govori. "Alarmantno je da roditelji postaju agresivni još dok deca uče pravila. Imali smo slučaj dečaka od osam godina kog je otac udario jer je izgubio sparing meč. Sa ocem smo pokušali da razgovaramo, ali bezuspešno. Poražavajuće je što je su pojedini roditelji zbog toga povukli decu sa tenisa", kaže trener sa Zvezdare koji je želeo da ostane anoniman.