Bivši ministar poljoprivrede: Domaće mleko i sir ne koristim od novembra
Šteta od pojave povećane koncentracije aflatoksina u mleku i kukuruzu u Srbiji iznosiće više stotina miliona evra, jer na vreme nisu preduzete odgovarajuće mere, ocenio je bivši ministar poljoprivrede Goran Živkov i dodao je da je aflatoskin decenijama poznat u Srbiji i da ga čudi zašto nije sprečeno da se nakon berbe u silose skladišti plesnjiv kukuruz.
"Problem sa aflatoskinom je veliko kašnjenje, jer je prve mere zaštite trebalo preduzeti već u septembru prošle godine. Da se reagovalo u oktobru, šteta bi bila milion evra, u decembru deset miliona evra, a danas će nas koštati stotine miliona", ocenio je Živkov.
Prema rečima Živkova, deo krivice snose i mlekare jer se pretpostavlja da imaju HAČP standard koji predviđa kritične tačke u proizvodnji i pitanje je da li su kao jednu od kritičnih tački predvideli povećanu koncentraciju aflatoksina u mleku, nakon suše.
"Ministarstvo poljoprivrede sada radi sve što treba po zakonu, ali je šteta već
napravljena, jer mere nisu preduzete na vreme", istakao je Živkov i naveo da je u novembru prošle godine uradio sopstvenu procenu rizika upotrebe hrane životinjsog porekla, nakon koje je prestao da koristi domaće mleko i sir. Dodao je da ne može da građanima uputi nikakve preporuke o upotrebi hrane, jer je to posao državnih institucija.
S druge strane, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Srbije, Danilo Golubović, rekao je da će šteta zbog aflatoksina u mleku biti procenjena kad taj problem bude rešen. Istakao je da, uz adekvatne mere, problem s mlekom može da se reši za četiri dana.
Različite prihvatljive vrednosti aflatoksinaDržavni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Danilo Golubović je kazao da se preduzimaju odgovarajuće mere da se zaštiti zadravlje ljudi. Kako je istakao, propise o dozvoljenoj koncentraciji aflatoskina u mleku do 0,05 mikrograma po kilogramu, koje primenjuje Srbije, imaju samo zemlje Evropske unije i Južna Afrika, dok je u SAD i drugim zemljama ta granica 0,5 mikrograma. "Odluka da pooštri propise o dozvoljenom nivou aflatoskina EU je donela kako bi se zaštitila od uvoza kukuruza iz SAD, gde se ta žitarica ne suši, kao i da bi lakše mogla da izvozi mleko", rekao je Golubović. |