Beograd nemoćan da spreči otimačinu
Kosovska Agencija za privatizaciju nastavlja s prodajom srpske imovine, društvenih preduzeća i poljoprivrednih imanja. Na dobošu je pogon subotičke fabrike bicikla Partizan u selu Srpski Babuš, hladnjače Mladost u selu Šilovo i zadruge Ratar u Lapljem Selu. U postupku privatizacije je i 102 hektara zemlje u selu Novake u opštini Prizren, 55 u Kosovu Polju, kao i 24 ara Tekstilnog kombinata iz Gnjilana u selu Koretište.
- Većina zemljišta zadruge Ratar se nalazi na periferiji Prištine, a u okviru opštine Gračanica, i upravo to zemljište ima strateški značaj za opstanak Srba. Ukoliko se ta prodaja ne zaustavi, onda će Srbi biti značajno oslabljeni na centralnom Kosovu. Reč je o 600 hektara zemlje čija je tržišna vrednost oko 300 miliona evra i koja će za tili čas iz poljoprivrednog biti pretvorena u građevinsko zemljište. Jasno je kako će etnička struktura tog naselja da se promeni - objašnjava sagovornik "Vesti" koji prati proces privatizacije na Kosmetu.
Imovina u bivšoj SFRJPriština polaže pravo i na imovinu 172 preduzeća s Kosmeta čije su fabrike, prodavnice, parcele ostale u bivšim jugoslovenskim republikama. Traže imovinu 104 preduzeća u centralnoj Srbiji, 42 u Crnoj Gori, 15 u BiH, šest u Hrvatskoj, četiri u Makedoniji i jedno u Sloveniji. |
Iako je Savet bezbednosti UN 2003. stopirao privatizaciju na Kosovu, kasnije je ipak dao saglasnost. Srbija nije ništa preduzela, nije se čak ni obratila ni SB UN ni EU da pokuša da to zaustavi, upozorava naš sagovornik.
Druga strateški važna firma su Ineks hoteli na Brezovici. Reč je o čitavoj padini Šar-planine koju će Srbija lako da izgubi. Jedno od rešenja je da se Srbima na Kosmetu pomogne da otkupe ta preduzeća. Inače, do sada nema društvene firme ispod Ibra koji su kupili Srbi: sve je otišlo u ruke Albanaca!
Šef grupe za pravosuđe pri Kancelariji za KiM Igor Popović kazao je da se država tim povodom obratila Unmiku u novembru prošle godine, ali još ne stiže odgovor.
- Kosovska Agencija za privatizaciju po Rezoluciji 1244 nema prava da raspolaže društvenom imovinom, niti da joj menja svojinski status, već samo može njome da upravlja. Ni Unmik nema nikakvo ovlašćenje za raspolaganje tom imovinom - tvrdi Popović priznajući da je Srbija ranije trebalo da se pozabavi ovom temom.
Beograd otplaćuje krediteVrednost nepokretne državne imovine Srbije na Kosmetu procenjena je na 220 milijardi dolara, a u prethodne tri decenije u razvoj je uloženo oko 18 milijardi dolara. U termoelektrane i distributivnu mrežu na Kosmetu, koja je u vlasništvu Elektroprivrede Srbije, preko nekadašnjeg Fonda za razvoj SFRJ investirano je 5,5 milijardi dolara. Srbija i danas otplaćuje dugovanja MMF-u, Svetskoj banci, Pariskom i Londonskom klubu poverilaca za kredite koji su uzeti za pomoć preduzećima na KiM do juna 1999. |
Pre mesec dana oglašena je i prodaja stanova za koje postoji stanarsko pravo. Agencija za privatizaciju iz Prištine tvrdi da ima mandat za prodaju tih stanova, iako nema podatke o tačnom broju nosilaca stanarskih prava. U toj agenciji potvrđuju za "Vesti" da je "veliki broj Srba podneo zahtev za otkup", ali ne znaju o kom broju se radi.