Utorak 5. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 11.02.2013.
13:35
Beta A

Predsednici opština protiv eksploatacije nikla

Predsednici opština Trstenik,Vrnjačka Banja i Topola izjasnili su se danas protiv eksploatacije nikla u svojim opštinama, kao i protiv toga da se o tom pitanju odlučuje na državnom, a ne nivou lokalnih samouprava.

Presednici Topole, Trstenika i Vrnjačke Banje protive se eksploataciji nikla
 

Predsednik opštine Trstenik Miroslav Arsić izjavio je za agenciju Beta da neće dozvoliti eksploataciju rude nikla u toj opštini, niti dozvoliti da Nacrt novog zakona o geološkim istraživanjima uđe u skupštinsku procesduru.

Večernje novosti prenele su danas da se u Nacrtu tog zakona navodi da će se ubuduće o istraživanju i eksploataciji nikla odlučivati na nivou države, a ne na nivou opština. Dodaje se da su u nadležnom ministarstvu rekli da je takva novina uvedena zato što su to trazile same opštine.

Pročitajte još:

* Kusturica: Spremni smo za novu bitku

* Nikl će biti iskopavan na Mokroj gori?

"Ključna zamerka na nacrt je što država daje ovlašćenje privatnoj kompaniji koja ulaže milione u to istraživanje, pa je normalno da će kasnije krenuti sa eksplatacijom", rekao je agenciji Arsić za agenciju Beta.

Predsednik opštine Trstenik negirao je da su opštine tražila izmene zakona. "Potpuna je neistina da su neke opštine same tržile novi zakon, kao i da nismo sami sposobni za takve poslove. Opštinama niko nije predložio taj nacrt pre nego što ga je ministarstvo objavilo", naveo je Arsić.

On je dodao da se tim zakonom oduzima ovlašćenje lokalnim samoupravama i da to nije u duhu decentralizacije. Arsić je podsetio da je Srbija pedesetih godina radila geološka istraživanja na području Trstenika i zna da postoji veliko nalazište nikla.

"Po mojim saznanjima kompaniji 'Srbija nikl' su istekla ovlašćenja 31. decembra 2012. godine, osim ako im nije naknadno produženo ovlašćenje, oni nemaju pravo na tu vrstu istraživanja", zaključio je Arsić.

"Srbija nikl" ima dozvolu za istraživanje"

Predstavnik kompanije "Srbija nikl" Dragoslav Božović ranije je izjavio da ta kompanija ima dozvole za istraživanja na područjima opština Vrnjačka banja i Topola i podnela je zahteve za još dve lokacije na Mokroj gori. Božović je tada naveo da se predloženim rešenjima novog zakona oduzima moć odlučivanja lokalnim samoupravama i da će zakon onemogućiti da se bez stručne argumentacije i znanja obustavljaju poslovi.

Predsednik opštine Vrnjačka Banja Slobodan Đurović izjavio je za agenciju Beta da će se uprkos svemu opština i dalje protiviti

geološko-rudarskim istraživanjima i eventualnoj eksploataciji ruda štetnih po životnu sredinu.

"Mi smo i dalje protiv istražnih radnji na teritoriji Vrnjačke Banje, s obzirom da je sadašnja vlast stavila van snage odluku prethodne vlasti koja je dozvolila istražne radnje na području opštine", kazao je Đurović.

Prema njegovim rečima, taj stav je usklađen sa činjenicom da je Vrnjačka Banja ekološka sredina prve kategorije i prirodno lečilište i odmaralište, prepoznatljivo po svom prirodno lekovitom faktoru koji čine sedam izvora na jednom kvadratnom kilometru.

"Ne smemo zanemariti takav prirodni potencijal Vrnjačke Banje i lokalna samouprava će potpunim skupštinskim konsenzusom stati u
njegovu odbranu", rekao je Đurović.

Predsednik opštine Topola Dragan Jovanović rekao je za agenciju Beta da je nacrt novog zakona "divljački način da se počne eksploatacija nikla bez obzira što će posledice po zdavlje stanovinštva biti katastrofalne, a da za to niko neće pitati opštine i građane koji tu žive".

"Opštine neće moći da daju ni mišljenje o uticaju na životnu sredinu čime se potpuno ugrožava proizvodnja hrane i vodotoci od Oplenca do Rudnika, a da ne govorimo koliku će štetu pretrpeti turizam ovog dela Srbije", rekao je Jovanović.

On smatra da je neprihvatljivo što je takav predlog prošao određene komisije, ali je izrazio očekivanje da će Vlada Srbije imati više razumevanja i da neće dozvoliti da se ugrozi život i zdravlje stanovništva gde se bude vršila eksploatacija nikla.

"Evo na primeru Topole, eksploatacija će moći da se vrši oko 20 godina. Pa, zar je vredno da se za toliki vremenski period upropasti budućnost jedne regije i najbogatijeg dela Srbije, a tu su izvori u Aranđelovcu i vinogradi voćnjaci i njive Šumadije", rekao je
Jovanović.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 11.02.2013. 15:00
Ако нам и ово увале поред нас живи онда смо заслужили и да нам испале по метак у чело и затрпају у те руднике!
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online