SNS ima najviše članova, DS napuštaju ljudi
Nakon opštih izbora u maju prošle godine skoro sve parlamentarne stranke beleže porast broja članova, osim najveće opozicione partije, Demokratske stranke, iz koje se od juna do danas iščlanilo skoro 3.000 ljudi.
U deset parlamentarnih stranaka, prema podacima koje je dobio Danas, ukupno je u ovom trenutku učlanjeno više 1,1 milion građana, a sudeći prema navodima stranačkih predstavnika taj broj se iz dana u dan uvećava.
Donekle je logično da se posle izbora menja i broj članova stranaka, u zavisnosti od njihovog uspeha. Iako je Srpska napredna stranka prvi put došla na vlast pa bi se možda moglo očekivati da svi hrle u njihove redove, oni negiraju da im se posle izbora naglo povećao broj članova.
U toj partiji nisu mogli da daju precizan podatak o članstvu iz juna, ali kažu da se od osnivanja stranke beleži konstantan porast. Trenutno su najmasovnija stranka jer im je, prema njihovim podacima, broj članova u oktobru premašio 330.000.
Jedini na koje je izborni rezultat i te kako uticao, ili su jedini donekle iskreni u saopštavanju ovih podataka, jesu demokrate. Prema njihovim podacima, od gubitka majskih izbora do danas iz DS se iščlanilo tačno 2.992 građana, dok, s druge strane, imaju i 973 nova člana. U ovom trenutku DS je druga najbrojnija politička stranka u Srbiji sa 198.830 članova.
Socijalisti su izgleda posle ponovnog ulaska u vladu "profitirali“, jer tvrde da za poslednjih šest meseci imaju 12.239 novih članova, tako da člansku kartu SPS trenutno ima 94.000 ljudi.
U PUPS takođe napominju da je njihovo članstvo u poslednjih šest meseci uvećano oko 20 odsto. "Početkom 2012. imali smo 109.000 članova. Naglo povećanje smo imali posle Miholjskog okupljanja u Sava centru 2011. godine“, kažu u penzionerskoj partiji.
I vladajućoj Socijaldemokratskoj partiji Srbije, čiji je lider Rasim Ljajić, od 1. juna prošle godine do sada je pristupilo 1.743 novih članova, kaže predsednik IO SDPS Branko Gogić. On ističe da su od toga njih 1.268 prvi put u nekoj stranci, dok se u istom periodu iščlanio 21 građanin.
"Trenutno u bazi podataka imamo 53.008 članova", navodi Gogić.
Izgleda da su Ujedinjeni regioni Srbije jedina politička opcija čiji ostanak na vlasti nije doveo do omasovljenja. Portparol URS Marko Selaković kaže da ovaj savez ima približno isti broj članova kao i pre šest meseci, a to je nešto više od 100.000. ljudi.
Tendencija rasta članstva beleži se, međutim, u nekim opozicionim partijama. Kako navodi predsednik Izvršnog odbora DSS Milovan Milošević, stranka Vojislava Koštunice svake sedmice primi 30 do 50 novih ljudi u svoje redove. Pred izbore, kako dodaje, DSS je imala 90.000 članova, dok ih danas ima oko 1.500 više.
"Sve češće beležimo članove iz dijaspore i one koji se prijavljuju elektronskim putem. Za poslednje dve godine, otkako sam na čelu IO, nije bilo velikih padova“, objašnjava Milošević.
U LDP navode da "u meri u kojoj je moguće da podaci o članstvu budu precizni“, ova partija danas ima oko 90.000 članova, što je četiri odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Početkom maja prošle godine, nekoliko dana pred održavanje izbora, Danas je od političkih partija tražio podatke o članstvu, koji se ne poklapaju sa brojkama koje su sada date.
Tako je u maju rečeno da SNS ima 340.000 članova, što je 10.000 više nego prema njihovim podacima iz oktobra, dok su u SPS tada rekli da imaju oko 150.000 članova, a danas sa više od 12.000 novih ukupno 94.000. U DS su u maju tvrdili da imaju 193.000, a sada da, nakon smanjenja broja, imaju skoro 199.000 članova.