Srbi na Kosovu izgubili i nadu
Srpski narod na Kosovu je usamljen, zaboravljen i odbačen. Živi, u stvari, epopeju čoveka, kaže Dragan Ničić Cinoberski, lekar i pesnik iz Čaglavice. On podseća da je aktuelna vlast najavila da Srbija nikad više neće ratovati za Kosovo i prorekla da Beograd nikad više neće upravljati Prištinom, te da bi pametan čovek iz svega toga mogao da izvuče neki konačni zaključak.
U ranijem intervjuu za "Vesti" rekli ste da Srbi žive u katakombama. Međutim, Platforma Vlade Srbije kaže da žive u seoskim enklavama.
- Naša decenijska molba upućivana novinarima i političarima, kako prethodnim tako i aktuelnim, da se izraz enklava ne koristi u zvaničnim obraćanjima i dokumentima - nije uslišena. Kako je enklava teritorija neke države homogeno naseljena narodom druge države, upotrebom ove formulacije naša država je i de jure priznala da mi živimo u nekoj drugoj državi.
Da li se kao stanovnik, Srbin na KiM osećate slobodno?
- Država Srbija je rekla da će ukloniti spomenik teroristima u Preševu (što je, u međuvremenu, i učinjeno). "Država" Kosovo je kao odgovor na ovu najavu uništila 60 srpskih spomenika na groblju u Kosovom Polju. To su uslovi našeg života. Velelepni standardi pre statusa ubijeni su i izgoreli u martovskom pogromu 2004. Niko ih više nikada nije spomenuo, pa su Srbi dobili jasnu poruku koji su standardi njihovog života na Kosovu time što za taj nečuveni pir zla niko nije odgovarao, a vojnici Kfora su se još i fino ogrejali na spaljenim srpksim kućama i crkvama.
Trpeljivost za divljenjeKako vidite izjave da bi moglo da se razgovara o tome i da Kosovo uđe u UN? |
Šta kažete za novu rezoluciju o KiM?
- Srbija može da postoji bez Kosova, ali Srbi ne! I ranije sam spominjao da je SPO promenio politiku, ali nije promenio partijsku slavu, nastavili su da slave Vidovdan, izrugujući se kosovskom mitu. Ritualno izrugivanje nečega u šta se nekad verovalo ili je bilo sveto, u stvari je satanizam. Ako se ovaj princip prenese u Skupštinu Srbije, a ima nekih nagoveštaja, sa bićem ovog naroda je gotovo, kao i sa srpskim narodom u ontološkom smislu.
U koga Srbi na KiM danas gledaju i čemu se nadaju?
- Kosovci se danas ničemu ne nadaju, uzdaju se u Boga i žive svoju sudbinu. Samo čovek može da podnese nepodnošljivo.
Šta mislite o idejama o podeli KiM?
- Godine 1957. za potrebe Trepče komunistički mogul Petar Stambolić je zbog rudnika Belo brdo promenio granicu i AP KiM pridodao Lešak i Leposavić. Priča o podeli je lažna. Reč je o tome da se Srbiji vrate jedna potkopaonička dolina i par urvina koje je Pera blagoizvoleo dati šiptarskim komunistima, varoši Zvečan i Zubin Potok, kao i Bošnjačka mahala Kosovske Mitrovice, a Kosovo ide Albancima.