Spomenik pao u zoru
Pripadnici srpske Žandarmerije uklonili su juče ujutro spomenik bivšim pripadnicima OVPBM-a u centru Preševa. Kako "Vesti" saznaju, u akciji je učestvovalo oko 300 pripadnika specijalnih snaga MUP-a Srbije. Operacija je započela oko pet sati ujutro, a završena tačno u 6.38 kada je jedan bager Blok gradnje izdigao spomenik, uz pomoć drugog ga postavio na kamion i onda odvezao u nepoznatom pravcu.
Navodno, kako tvrdi naš izvor, spomenik je privremeno prebačen u skladište Bi vode kod Bujanovca u kojem je smešten i najveći broj pripadnika Žandarmerije.
- Kolona džipova Žandarmerije je pre nego što je potpuno blokirala centar Preševa, najpre, tri ili četiri puta prošla centrom grada, a onda, oko 6 časova su iz blindiranih vozila izleteli specijalci i blokirali sve ulice koje vode ka zgradi opštine. Nekoliko desetina građana je izašlo na ulice, ali su bili sprečeni da dođu do centra.
Zanimljivo je da je akcija počela tek pošto su se na trgu pojavile novinarske ekipe - kaže naš izvor. Uklanjanje spomenika proteklo je bez i najmanjeg incidenta, a akciji su prisustvovali i komandant Žandarmerije Bratislav Dikić sa saradnicima, Slađan Velinović načelnik policijske uprave u Vranju i Avdi Bajrami komandir policijske stanice u Preševu sa zamenicima.
Već od ranog prepodneva u centar Preševa je počela da se sliva "reka" Albanaca, a lideri šest najjačih političkih albanskih stranaka od 11 časova su u zgradi Opštine.
Predsednik SO Preševo Skender Destani kazao je kratko "Vestima" da će se razmotriti budući koraci albanske zajednice posle uklanjanja spomenika.
Oko 3.000 Srba iz ovog grada se povuklo u kuće ne želeći da svojim prisustvom dodatno destabilizuju napetu atmosferu.
Predsednik Opštinskog odbora SPS Preševo, Dragoljub Filipović ocenio je za "Vesti" da je činom sklanjanja spomenika "država vratila mir u Preševo".
- Očekujem da će i Albanci shvatiti da je ovo bilo najbolje i jedino rešenje za normalizaciju situacije u Preševu, a da će lideri albanskih stranaka učiniti sve da ne dopuste stvaranje kritične mase koja bi mogla da ugrozi funkcionisanje opštine, ali i bezbednost svih građana na jugu Srbije - kaže Filipović.
Premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Srbija "pokazala dovoljno strpljenja, ali i poslala jasnu i čvrstu poruku da se zakon mora poštovati i da niko nije jači od države".
Povodom uklanjanja spomenika oglasila se i Vlada Srbije ocenom da je "uklanjanje spomenika ekstremistima u Preševu doprinos zajedničkom životu".
U saopštenju se napominje da je nelegalno podignuti spomenik bivšim teroristima uklonjen bez incidenta.
Vlada Srbije smatra tzv. Oslobodilačku vojsku Preševa, Medveđe i Bujanovca terorističkom organizacijom, koja je u tom području na jugu Srbije podigla oružanu pobunu krajem 2000. i 2001. godine.
Redžepi preti otcepljenjemOrhan Redžepi, bivši komandant OVPBM-a poručio je da je uklanjanje spomenika "istorijski dan" zato što će posle ovog čina "Preševo i Bujanovac postati deo Kosova".
Oebs žaliVršilac dužnosti šefa Misije Oebsa u Srbiji Pola Tide izrazila je žaljenje što su pregovori da se nađe kompromisno rešenje u vezi sa spornim spomenikom prekinuti odlukom Vlade da on bude uklonjen.
Ogorčenje u PrištiniSamoproklamovana Vlada Kosova izrazila je ogorčenost povodom uklanjanja spomenika i poručila da to dovodi u pitanje proces dijaloga Beograda i Prištine. |