Srbija ne da dokaze, Crna Gora pušta Sokovića i Šekularca
Crnogorski istražitelji dovedeni su pred svršen čin i nisu imali izbora u slučaju Gorana Sokovića i Dejana Šekularca, osim da ih puste na slobodu, tvrdi vrhovni državni tužilac Ranka Čarapić. Specijalni tužilac Miljko Radisavljević kaže da bi prosleđivanje podataka Crnoj Gori ugrozilo istragu.
Soković i Šekularac su, kako tvrde crnogorski pravosudni organi, pušteni iz pritvora posle 96 sati, jer je srpsko tužilaštvo odbilo da Podgorici dostavi dokaze kojima bi bila potkrepljena krivična prijava protiv te dvojice crnogorskih državljana.
Čarapićeva je za podgoričku "Pobjedu" kažala da se u njenoj praksi nije dogodilo da za nekim bude raspisana poternica i da posle hapšenja država koja potražuje "odloži pravnu pomoć". Podsetivši da su crnogorske vlasti 8. februara srpskim kolegama uputile zamolnicu da dostave zahtev za sprovođenje istrage, kao i dokaze i podatke na osnovu kojih bi crnogorsko tužilaštvo postupilo, Čarapićeva je rekla i da je, nezavisno od toga, u dva navrata bila u telefonskom kontaktu sa javnim tužiocem Srbije.
Ona je navela da je crnogorski specijalni tužilac Đurđina Ivanović telefonom razgovarala sa srpskim kolegom Miljkom Radisavljevićem, ali da, kako je rekla, ni taj razgovor nije doneo rešenje.
Specijalni tužilac Radisavljević je istakao da bi dostavljanje dokaza u ovoj fazi istrage protiv dvojice osumnjičenih za pripadništvo kriminalnoj grupi, na čijem čelu je Darko Šarić, moglo ozbiljno da ugrozi istragu koja se vodi u Srbiji.
On je za „Večernje novosti“ rekao da je odluka o neustupanju dokumentacije u skladu sa Ugovorom o pružanju međunarodne pravne pomoći, koji su u maju 2009. godine potpisale Srbija i Crna Gora. Prema tom ugovoru postoje i određene situacije kad neki zahtevi ne mogu da se prihvate, rekao je Radosavljević.
Suština je da se dokazi kojima raspolažemo protiv Sokovića i Šekularca u isto vreme odnose i na druge osumnjičene, a koji nisu dostupni istražnim organima", rekao je Radisavljević.
Soković i Šekularac uhapšeni su 5. februara u okviru međunarodne policijske akcije "Balkanski ratnik", po poternici beogradske kancelarije Interpola, zbog sumnje da su umešani u šverc više od dve tone kokaina iz Južne Amerike.