Selaković u Hagu: Gde je pravda za Srbe?
Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je danas, tokom posete Haškom tribunalu, da je zvaničnicima suda preneo nezadovljstvo nedavnim oslobađajućim presudama Antu Gotovini i Ramušu Haradinaju.
Selaković je rekao da je predsedniku Tribunala Teodoru Meronu i glavnom tužiocu Seržu Bramercu preneo da su "sve žrtve srpske nacionalnosti na svim prostorima prethodne Jugoslavije, a posebno na prostoru Hrvatske i Kosova i Metohije, ostale bez osuđenih za zločine koji su nad njima izvršeni".
Mladić traži odlaganje suđenja zbog Selakovića
General Ratko Mladić zatražio je danas da glavni pretres na njegovom suđenju u Haškom tribunalu sutra počne kasnije da bi mogao da ostane u pritvorskoj jednici u vreme posete ministra Selakovića.
Mladićev glavni branilac Branko Lukić obavestio je sud da je poseta planirana za 9.00 časova ujutro i da će trajati pola sata. Pretresno veće je procenilo da bi optuženi "uz malo sreće" mogao da se vrati pre 11 sati i predložilo da general bude informisan o dešavanjima u sudnici, ako odluči da se odrekne prava da bude u sudnici a veće odluči da prvu sednicu održi bez njega. |
"Preneto je, takođe, opšte stanovnište da niko nije odgovarao za 1.700 ubijenih tokom Oluje i za više od 200.000 ljudi koji su prisilno raseljeni sa prostora Krajine i koji su mahom završili u Republici Srpskoj i Srbiji, i da je očigledno da se srpske žrtve ne mogu nadati pravičnoj osudi svojih krvnika i zločinaca", izjavio je ministar pravde Srbije.
On je kazao da je od glavnog tužioca Bramerca dobio uveravanja da će "tužilaštvo u granicama svojih mogućnosti i nadležnosti pokušati da obezbedi uslove da dođe do revizije" oslobađajuće presude generalu Gotovini.
U razgovoru sa sekretarom Tribunala Džonom Hokingom Selaković je, kako je rekao, razmotrio mogućnost da osuđeni državljani Srbije kazne izdržavaju u Srbiji.
"Videćemo kako će ta procedura u budućnosti ići. Ne smatramo da će biti jednostavna i laka, ali naša država mora učiniti sve napore da u tome uspe", rekao je Selaković.
Na pitanje šta su njemu sagovornici rekli, ministar pravde Srbije je odgovorio: "Sagovornici su uglavnom ostali pri svojim ranijim stanovništvima. Kada razgovarate s predsednikom suda, on za sve okrivljuje tužilaštvo, kad razgovarate sa tužiocem, on za sve okrivljuje sud. I tako oni igraju jednu partiju tenisa u kojoj mi predstavljamo mrežu... Dakle, očigledno je da su i oni, makar i delimično, svesni neke svoje odgovornosti".
Selaković je naznačio da je bilo "naročito zanimljivo" da razgovara s predsednikom Tribunala Meronom, koji je glasao za oslobađanje Gotovine i potpredsednikom suda Karmelom Ađijusom, koji se oslobađajućoj presudi usprotivio u oštrom izdvojenom mišljenju. Napomenuo je da to pokazuje da "ne postoji ona monolitnost koja je eventualno očekivana, makar u ovom slučaju".
S obzirom da je Srbija, naglasio je Selaković, "Tribunalu, na sve njegove zahteve, izašla u susret kao nijedna druga država" - izručivši "dvojicu legalno biranih predsednika... potpredsednike vlade, tri načelnika Generalštaba" - "onda zaista imamo puno pravo i legitimitet da sve što kažemo, kažemo bez uzdržavanja, svesni težine svake reči koju izgovorimo i ozbiljnosti svakog postupka koji su izazvale presude Haškog tribunala".
Ministar pravde Srbije sutra će obići neke za ratne zločine optužene i nepravosnažno osuđene državljane Srbije u pritvoru Haškog tribunala u Sheveningenu. Među njima neće biti lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj.