DW: Srbija se vratila u devedesete
"Srbija se, čini se, vratila u devedesete godine. Ponovo su na meti 'izdajnici i strani plaćenici'. Desničari otvoreno prete i zahtevaju hapšenja, a vlasti mlako reaguju. Prizori iz devedesetih vraćaju se na srpske ulice. Plakati, koji zapravo predstavljaju poternice čija su meta mediji, nevladine organizacije, ali su i pojedini opozicioni političari, postali svakodnevica širom Srbije", navodi se u uvodu analize poslednjih događaja u Srbiji Dojče Velea.
Poslednju akciju lepljenja plakata na kojima je popis takozvanih "stranih agenata" preduzela je organizacija "Naši". Na popisu je desetak medija i više nevladinih organizacija (NVO): B92, Danas, Vreme, Republika, NUNS, i Peščanik od medija, kao i nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Yucom, Helsinški odbor za ljudska prava, Inicijativa mladih za ljudska prava, Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava, Fondacija Egzit, Autonomni ženski centar, Rekonstrukcija ženski fond, Beogradski centar za ljudska prava, Amnesty international, Građanske inicijative, Kvirija centar, Gej strejt alijansa i Dokunino.
Pitanje koje se postavlja je zašto su desničarske i kvazi-patriotske organizacije baš sada krenule u čitavu kampanju potrage za 'stranim plaćenicima?
Maja Mićić, direktorka Inicijative mladih za ljudska prava ocenjuje za Dojče Vele da je organizacija "Naši", prilično osokoljena nakon odluke Ustavnog suda Srbije, koji je odbio zahtev za zabranu te organizacije.
Novinar nedeljnika "Vreme" Teofil Pančić kaže da se "Naši" i slične organizacije osećaju ohrabreno političkim promenama u Srbiji:
"Mi smo dobili jednu vlast koja je deklarativno proevropska i sve to po redu, ali ipak znamo i kakva je njena prošlost. A znamo i to da ta njena prošlost nije baš sasvim prošlost nego da ona povremeno izbije na površinu i sada. I dobro znamo da su neki njeni prirodni ideološki saveznici zapravo oni koji se nalaze još desnije od nje", kaže Pančić.