"Tači koristi ANA da zaplaši Evropu"
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Milovan Drecun rekao je Srni da će Hašim Tači morati da razgovara o srpskom predlogu za Kosovo, navodeći da Priština pokušava da obesnaži poziciju Beograda opstrukcijom briselskog dijaloga i pretnjama takozvane Albanske nacionalne armije (ANA).
"To su dva načina da Priština pokuša da odbaci ono što neminovno sledi, a to je da se sedne i ozbiljno razgovara o političkim temama, gde srpska rezolucija i platforma i te kako imaju težinu i to Tači zna i to mu ne odgovara", rekao je Drecun uoči predstojećeg nastavka razgovora u Briselu.
Navodeći da Prištini nikako ne odgovara snažna politička ofanziva Beograda i usvajanje Rezolucije o Kosovu i Metohiji, Drecun je ocenio da ovog puta niko neće nasesti na Tačijevu priču o pojavljivanju ANA-e i na pretnje da će izazvati nasilje.
On smatra da će Tači pokušati da obesmisli i oslabi poziciju Beograda opstrukcijom u direktnom dijalogu Beograda i Prištine, postavljanjem zahteva neprihvatljivih za Srbiju i odbijanjem bilo kakvih srpskih predloga.
"S druge strane, vršiće konstantan pritisak i pretnju Srbiji i međunarodnoj zajednici da će se izvršiti destabilizacija nasiljem i zato se pojavila takozvana Albanska nacionalna armija, u dogovoru sa Prištinom i Tiranom", kaže Drecun.
To je, dodaje on, oprobani metod Prištine, jer kada god međunarodna zajednica hoće da prihvati nešto što Srbija nudi ili eventualno pravi neki ustupak Srbiji, pojave se Albanci sa pretnjom da će izazvati nasilje.
Prema njegovim rečima, zato se pojavila ANA i zato se pravi cela ova priča oko spomenika albanskim teroristima u Preševu, gde je direktno Kadri Veseli, Tačijeva desna ruka, dao direktivu albanskim političkim predstavnicima na jugu Srbije da situaciju zakomplikuju sve do incidenata i da ne prihvate mirno rešavanje tog veštački izazvanog problema.
Drecun kaže da su na Kosovu sve takve pretnje ozbiljne, jer oni imaju kapaciteta da izazovu nasilje i da Srbe koji su bez ikakve zaštite veoma ugroze, kao i da izazovu destabilizaciju na području Preševa.
"Oni zaista žele da dođe do nekog sukoba sa srpskom žandarmerijom ili vojskom i da onda zatraže da se izvrši demilitarizacija tog područja, da se pažnja prebaci na jug Srbije te da opet Srbija bude optužena kao nekonstruktivan partner, jer u dijalogu sa Prištinom Srbija pokazuje da želi rešenje i ima inicijativu. Ali, ne verujem da će EU nasesti više na tu priču", smatra Drecun.
Komentarišći poruku Tačija da neće dozvoliti da se na predstojećem sastanku sa srpskim premijerom Ivicom Dačićem u Briselu razgovara o srpskoj rezoluciji i da je neprihvatljiva srpska autonomija, Drecun je rekao da je to očekivana reakcija Prištine, jer sve ono što otvara rešavanje konačnog statusa Kosmeta, Priština želi da izbegne.
"Nema on šta da razgovara o srpskoj rezoluciji, jer tu su osnovni principi za naše pregovarače. To znači da nijedno rešenje koje eventualno bude postignuto ne može da bude suprotstavljeno tim principima. Ni Srbija ne želi da tema razgovora budu osnovni principi iz Rezolucije, ali nudi moguća rešenja Platformom i o tome će morati da se razgovara", kaže Drecun.
On smatra da će ova početna pozicija Prištine morati da smekša tokom narednog perioda dijaloga te očekuje da će EU vršiti postepeno pritisak na Tačija da krene u ozbiljne političke razgovore, jer ovo je neodrživa situacija prvenstveno za Prištinu.
"Tači mora da shvati, a verujem da će shvatiti veoma dobro i evropski posrednici, da je Srbija stavila na sto svoj predlog i ako se ne razmatra taj predlog, teško može da se ide dalje", naglasio je Drecun.
Navodeći da Beograd neće da ukine srpske institucije na severu Kosova i Metohije, Drecun je istakao da Srbija više ne može da postigne nijedno jedino rešenje ni za kakvo tehničko pitanje, na primer telekomunikacije, koje bi bilo suprotno Rezoluciji i Platformi, koje je usvojila Skupština Srbije.