Rušenje spomenika završiće u krvi!
Ukoliko ne dođe do političkog dogovora kome će "kumovati" SAD, uklanjanje spomenika poginulim pripadnicima OVPMB u Preševu završiće se u krvi. Ovo za "Vesti" ocenjuje nekadašnji zamenik načelnika Službe bezbednosti Prištinskog korpusa, pukovnik u penziji, Aleksandar Grbović.
- U slučaju da država ne obezbedi podršku Zapada u uklanjanju spomenika, predstoji nam krvavi januar. Svaki scenario bez prethodne saglasnosti Amerike osuđen je na katastrofu i nove sukobe na jugu Srbije. Nekadašnja OVPMB može u roku od 24 časa da obezbedi kompletnu popunu svojih, navodno rasformiranih jedinica. U ovom trenutku oni pod oružjem imaju više ljudi nego što broji Vojska Srbije - kaže ovaj obaveštajac, koji je bio i visoki vojni funkcioner u Združenim snagama bezbednosti koje su tokom 2001. bile angažovane na jugu Srbije.
Naš sagovornik misli da će ovaj problem rešiti Amerikanci koji će ubediti Albance da izmeste spomenik na drugu lokaciju.
- Da se ne lažemo, i ulazak Združenih snaga u Kopnenu zonu bezbednosti je završen bez ispaljenog metka samo zato što je ranije postignut dogovor kome je kumovao američki ambasador. I pitanje rušenja spomenika u centru Preševa je od početka bilo isključivo političko. Zbog čega bi taj spomenik bio sporan, a ne 500 drugih koji su od 2001. izgrađeni širom juga Srbije - kaže Grbović i dodaje da je država na istovetan način mogla da reaguje i povodom spomeniku kapetanu Lešiju u Trnovcu kod Bujanovca.
- Ovaj spomenik je već nekoliko godina nezaobilazno mesto ekskurzija iz Albanije i Kosmeta na kome se obavezno održi istorijski čas. Znači, spomenik u Preševu je iskorišćen zbog budućih pregovora između Beograda i Prištine jer Albanci ne odustaju od ideje da sever Kosova bude zamenjen teritorijom koju nazivaju Preševska dolina - ističe Grbović.
Ministar odbrane Aleksandar Vučić ponovio je ovog vikenda da će država ukloniti sporni spomenik u Preševu i ponovio raniju tvrdnju Ivice Dačića da će to biti učinjeno "milom ili silom".
Albanci sa juga Srbije prethodno su usvojili deklaraciju u deset tačaka u kojoj su zatražili pomoć Albanije i međunarodne zajednice. Ipak, u diplomatskim krugovima se ranije moglo čuti da je pitanje uklanjanja spomenika "unutrašnja stvar Srbije".
Slamka spasaGeneralni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović izjavio je da postoje krugovi i pojedinci koji na jugu Srbije priželjkuju nove incidente, sukobe i probleme.
|