Kolika je cena ispita u Srbiji
Istraživanje Beogradske otvorene škole pokazalo da ima korupcije na fakultetima, da ispit košta u proseku 300 evra i da studenti ne znaju kako se troši novac od školarina i taksi.
Beogradska otvorena škola sprovela je istraživanje koje je pokazalo da je korupcija prisutna na fakultetima u Srbiji. Ispit, u proseku, košta 300 evra, ali se mito uglavnom ne nudi direktno profesoru, već posredniku. Istraživanje koje je obuhvatilo 1.800 studenata pokazuje i njihovo veliko nezadovoljstvo zbog nedovoljne transparentnosti kako se troši novac od taksa i školarina.
Studenti pred kamerama nerado komentarišu postojanje korupcije na fakultetu. Pojedini kažu da je to stara priča, drugi, opet, u to ne veruju.
Veliki broj studenata se plaši da prijavi korupciju, pre svega jer ne veruju institucijama. Najveći broj njih korupciju bi prijavio studentskom parlamentu.
"Mali broj studenata bi želeo da prijavi dekanu ili rektoru neki koruptivni akt kome su prisustvovali, zato što ne veruju da će to biti procesuirano ili da će biti zaštićeni", objašnjava Mihajlo Gajić iz Beogradske otvorene škole.
Gde ima dima, verovatno ima i vatre, kaže nekadašnji rektor, a danas dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Branko Kovačević.
"Student koji je dao mito isto odgovara kao i onaj koji je uzeo. Ako ih uhvate, treba najstrože sankcionisati, studente isterati sa univerziteta, profesore sankcionisati. To je kao u zdravstvu Hipokratova zakletva. Prosto, to devalvira ceo sistem i celu ideju", smatra Kovačević.
Prema istraživanju Pravnog fakulteta u Beogradu o percepciji korupcije, više od 80 odsto studenata ne bi nikada podmitilo profesora, 53 odsto njih misli da korupcije ima, dok je 3 odsto studenata priznalo da je bilo umešano u neki vid korupcije.
U obračun sa tim problemom fakulteti ne mogu sami.
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Sima Avramović kaže da je ono što nedostaje procesuiranje.
"Ta korupcija za koju se priča nije detektovana. To ne može raditi institucija, to moraju da rade nadležni organi. U tom delu ima prostora za veći angažman", rekao je Avramović.
U inspekciji kažu da mesečno u proseku dobiju desetak prijava o korupciji na fakultetima, svaku od njih prosleđuju policiji. Ipak, do sada ni jedan slučaj mita nije potvrđen.
Načelnik Prosvetne inspekcije Velimir Tmušić smatra da je problem što se to dokazuje samo na licu mesta i apeluje na učesnike u korupciji da odmah prijave korupciju, a ne da daju novac, pa onda da prijavi.
Posrednici su ponekad stariji studenti ili zaposleni u administraciji fakulteta. Poslednji slučaj otkrivene korupcije bila je afera Indeks na fakultetu u Kragujevcu 2007. godine. Optuženo je čak 87 osoba, a iako je prošlo 5 godina, taj postupak još uvek nema sudski epilog.