Vlada rekla Srbima sa KiM da daju otkaze, pa ih "ispalila"
Zaštitnik građana uputio je mišljenje vladi u kome je naglašeno da su državni organi nezakonito postupili prema građanima Srbije na teritoriji Kosova i Metohije kada su od njih tražili da napuste posao u lokalnim organima privremenih institucija KiM, uz obećanje da će biti zaposleni u institucijama Srbije, a što se ni posle više od četiri godine nije desilo.
Zaštitnik je istakao da, imajući na umu moralnu obavezu koja je stvorena nekorektnim postupanjem, Vlada Srbije preko Kancelarije za Kosovo i Metohiju i drugih državnih organa, na sve zakonite načine, a bez daljeg odlaganja, treba da pomogne u zapošljavanju građana koji su, slušajući poziv predstavnika vlasti, ostali bez posla.
"Vlada Srbije, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i načelnik Kosovsko-pomoravskog okruga, nezakonito su i nekorektno postupili prema građanima Srbije na teritoriji KiM kada su od njih tražili da napuste posao u lokalnim organima privremenih institucija koje su pod kontrolom Prištine uz obećanje da će, u skladu sa zaključcima vlade, biti zaposleni u državnim institucijama, što se ni posle više od četiri godine nije desilo", naglašeno je u mišljenju koje je objavljeno na sajtu ombudsmana.
Takvim postupcima građani su suštinski lišeni prava na rad što, kako je navedeno, u životnim okolnostima, posebno na Kosovu i Metohiji, znači razliku između dostojanstvenog života i ruba egzistencije.
Zaštitniku građana se obratila grupa građana i radnika iz Gnjilana i Štrpca, a u vezi nepostupanja tadašnjeg Ministarstva za Kosovo i Metohiju u postupku preuzimanja zaposlenih iz privremenih institucija lokalnih samouprava na KiM. U pritužbi grupe 10 radnika iz Gnjilana se ističe da im je povređeno pravo na rad zbog toga što su, postupajući po nalogu načelnika za Kosovsko - pomoravski okrug da u roku od dva dana napuste rad u Privremenim institucijama KiM, raskinuli radni odnos, ali da shodno Zaključcima Vlade Srbije nisu preuzeti u državne organe što im je obećano.
Kako je navedeno, oni su takođe istakli da je nalog načelnika kosovsko-pomoravskog okruga kasnije povučen o čemu nije bila obaveštena grupa radnika koja je već dala otkaz. Pritužbom A. A. iz Štrpca, ukazano je na identičan problem 25 radnika iz Štrpca.
U mišljenju je istaknuto da Zaštitnik građana nije utvrđivao propust u postupku kontrole već je dao mišljenje uveren da je država posebno nekorektno postupila prema svojim građanima i da su državni organi dužni da, bez obzira na personalne i organizacione promene koje su se u međuvremenu desile, u najvećoj mogućoj meri isprave greške svojih predhodnika.