"Ako moramo, pregovaraćemo i s Haradinajem"
Šef Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da Beograd ne može da zaustavi dijalog sa Prištinom ukoliko u njega bude uključen i bivši haški optuženik Ramuša Haradinaj.
"Po meni je krajnje nemoralno da Haradinaj, iako je oslobođen u Haškom tribunalu, bude na mestu premijera i pregovarač, ali mi sad ne možemo da biramo... Mislim da ćemo doći u situaciju da moramo da ga prihvatimo kao pregovarača bez obzira što ne želimo", rekao je Drecun u Skupštini Srbije.
Haradinaj je nedavno najavio da će postati premijer Kosova u januaru što bi mu bio drugi mandat na toj funkciji. Prema njegovim rečima, premijer Kosova Hašim Tači, koji je do sada pregovarao, trebalo bi da postane kosovski predsednik. Međutim, Tači je danas rekao da neće Haradinaju ustupiti premijersko mesto.
Drecun, poslanik vladajuće Srpske napredne stranke, dodao je da je ovo možda prelomi trenutak za odbranu Kosova i Metohije.
"Nedavni sastanak u Albaniji (albanskog premijera) Saljija Beriše sa albanskim političkim predstavnicima iz celog regiona, uključujući jednog našeg poslanika, gde je rečeno da će 2013. početi razdvajanje Makedonije i 2015. zaokružiti albanske etničke teritorije je snažno upozorenje da će Kosmet biti uz Tiranu, a ne uz Beograd", rekao je on.
Kako je Drecun istakao, zato ne sme biti zaustavljanja u pregovorima koji su veoma dobro ocenjeni u međunarodnoj zajednici. Govoreći o odredbama platforme o Kosovu, Drecun je naveo da u inicijalnoj verziji piše da će pregovori biti zaustavljeni ako budu na štetu Srbije.
"U Skupštinu će stići predlog rezolucije koji će sadržati osnovne principe kojih će se držati naši pregovarači i koji su nepromenljivi, a ključni princip je da nećemo priznati nezavisnost Kosova", istakao je on.
"Platfroma neće biti predmet izjašnjavanja poslanika, ali će biti uz obrazloženje rezolucije. Ako bi se izjašnjavali o platformi onda bi pregovaraču bile potpuno vezane ruke. To što piše u platformi je zabetonirano, a deo o konkretnim rešenjima, recimo o telekomunikacijama zahteva kompromis, zato će samo osnovni principi kroz rezoluciju biti u parlamentu", pojasnio je on.