Vulin: Kosovo ogromna ekonomska prednost Srbije
Kosovo ima ekonomsku budućnost, ono nije teret na državnom budžetu, niti opterećenje na evropskom putu Srbije, izjavio je direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin.
"Kosovo je naša ogromna ekonomska prednost, nešto od čega Srbija može bolje da živi... Kosovo je važan i u ekonomskom smislu nedovoljno iskorišćen deo Srbije", kazao je Vulin na skupu "Aktuelni ekonomsko-pravni izazovi srpske pirivrede na Kosovu i Metohiji" i dodao da je budućnost Kosova bolja nego što političari misle.
Po njegovim rečima, mera uspeha i Kancelarije na čijem je čelu i Vlade Srbije, može se odrediti brojem Srba koji danas žive u pokrajini i brojem koliko će ih živeti u budućnosti, te "moramo ojačati i unaprediti ekonomiju - postojeću napraviti uspešnom", kazao je Vulin i naveo da je teško poslovati na Kosovu i da je zato ogranizovan današnji okrugli sto, gde su okupljeni privrednici, naučnici, predstavnici institucija.
"Kosovo i Metohija nije samo priča o statusu, nasilju, nesreći, kršenju prava, to je živi deo Srbije, deo gde postoje značajni privredni kapaciteti, obrazovani ljudi, uspešni privrednici", kazao je Vulin.
Na skupu koji će se završiti sutra, ukazano je na nerešene imovinske odnose, na brisanje titulara zbog čega su vlasnici onemogućeni da učestvuju u privatizaciji.
Predstavnik Privredne Komore Kosova i Metohije Slaviša Stanić je rekao da očekuje od vlasti Srbije da srpske privrednike iz pokrajine uključe u sistem PDV i omoguće im da obaveze plaćaju Srbiji.
"Država na prelazima može da uvede vrstu kontrole, zbog buduće evidencije, ali ne i carinu", smatra Stanić koji je dodao da privrednici podržavaju Vladu Srbije u pregovorima sa Prištinom i da se nadaju dobrom dogovoru u Briselu.
Po rečima Stanića, privreda na Kosovu je uništena, a vlasti u Prištini nemaju, niti umeju, da pokrenu bilo kakvu proizvodnju zbog čega akcize stavljaju na sve, čak i na vodu.
Ljubisav Panić, generalni direktor "Prve Petoletke" iz Trstenika koja ima pogon u Leposaviću, naveo je da očekuje da se reše imovinsko-pravni odnosi jer oni onemogucavaju obnavljanje proizvodnje.