Rusija nas naoružava? Stižu S-300 i S-400!
Kupovina 12 ruskih borbenih aviona "mig 29M2", o čemu Srbija već mesecima pregovara s Rusijom, mogla bi da utanji nacionalni budžet za minimum 360 miliona dolara.
Vojni stručnjaci upozoravaju da, ukoliko je tačna informacija da dogovor s Rusima uz nove avione uključuje i strateški PVO sistem s modernim raketama (uz vrlo povoljne ruske kredite), Srbija će ući u otvoren konflikt sa EU i NATO, koji će bez sumnje taj potez protumačiti kao ozbiljno i namerno naoružavanje naše zemlje.
Vojni analitičar Miroslav Lazanski otkrio je nedavno da je Srbija naručila od Rusa 12 aviona "mig 29M2", uz koje bi u paketu, prema njegovim rečima, trebalo da dobijemo i moderne raketne sisteme "pancir" i "buk", kao i strateški PVO sistem S-300 s raketama iz sistema S-400.
"To bi svakako bitno ojačalo trupnu protivvazdušnu odbranu, ali i odbranu delova naše teritorije", procenio je Lazanski. I izvor "Aloa!" iz Generalštaba Srbije priznaje da naša zemlja hitno mora da kupi ratne avione, jer većini onih koje trenutno poseduje naredne godine ističe rok trajanja.
"Srbija ima najkraći vazdušni koridor koji spaja Istok i Zapad, zbog čega preko naše teritorije godišnje preleti mnogo aviona i na čemu se zaradi veliki novac. Međutim, međunarodna obaveza koju moramo da ispunimo je posedovanje izvesnog broja aviona koji će štiti naš vazdušni prostor. Ako neka zemlja nema svoje, moraće da plaća tuđe", objašnjava izvor "Aloa" i potvrđuje da se zbog ovoga vode ozbiljniji razgovori s Rusima.
Međutim, vazduhoplovni novinar i analitičar Petar Vojinović upozorava da, ukoliko bi dogovor Srbije i Rusije zaista uključivao rakete i PVO sistem, Zapad sigurno na to ne bi blagonaklono gledao.
"Srbija nema keš za kupovinu ovako moderne vojne opreme, a kako nemamo šta posebno da ponudimo, malo je verovatno da ćemo Rusima plaćati u robi. Jedina moguća varijanta je da od Rusa dobijemo kredit, što će pak Zapad tumačiti kao političku odluku u kontekstu naoružavanja Srbije! Kupovinom aviona i modernog PVO sistema napravio bi se disbalans snage u odnosu na zemlje u okruženju, na šta EU i NATO sigurno ne bi gledali skrštenih ruku", objašnjava Vojinović.
Na to upozorava i vojni analitičar Boško Jakšić, koji kaže da Srbija trenutno uopšte nije u ekonomskoj mogućnosti da kupuje avione, ni drugo naoružanje, kao i da nam u ovakvim geopolitičkim okolnostima to nije ni potrebno.
Ministarstvo odbrane nije dalo zvanične odgovore na pitanja da li je i kakav dogovor postignut s Rusima, koliko aviona i drugog naoružanja smo poručili, kao i po kojoj ceni i pod kojim uslovima će ih naša država plaćati. Inače, Vojska Srbije trenutno u svom sastavu od borbenih letelica ima četiri aviona "mig 29", prve generacije kao i 28 aviona "mig 21".