Šta piše u nacrtu Platforme za Kosovo?
Platformom za razgovore o rešenju pitanja Kosova, srpske vlasti traže autonomiju za sve srpske opštine na Kosovu, ujedinjene u autonomnu zajednicu koju bi činile četiri opštine sa severa i sve opštine u kojima su Srbi većina.
U platformi, u koju je imala uvid agencija Beta, Beograd zahteva visok stepen teritorijalne i političke autonomije za srpske opštine, po ugledu, kako se navodi, na slučaj Katalonije, kao i da se ta autonomija garantuje najvišim zakonskim aktima pokrajine i da iza nje stoje zvaničnici međunarodne zajednice koji učestvuju u
pregovorima.
U autonomnoj oblasti bi, pored opština na severu Kosova, trebalo bi da budu opštine Gračanica, Štrpce i druge. U platformi se zahteva i da male enklave, poput sela, imaju status opština i da dobiju specijalni status. U platformi se ističe da je početna tačka za pregovore sa Prištinom da "u skladu sa međunarodnim zakonom, Ustavom i voljom
naroda, Republika Srbija ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova".
Osnovni princip pregovora biće da "ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno", navodi se u platformi. Autonomne srpske opštine bi, prema predlogu, imale isključivu nadležnost na polju obrazovanja, zdravstva, sudstva, unutrašnjih poslova, sporta, kulture, medija, zaštite životne sredine, urbanog planiranja, poljoprivrede, šumarstva, rudarstva, energije, telekomunikacija, trgovine i ekonomske politike, fiskalne politike i finansija i drugog.
Platformom se, takođe, zahteva da se Autonomnoj zajednici srpskih opština na Kosovu i Metohiji garantuje mogućnost direktne saradnje sa vlastima u Beogradu, uključujući dodatno finansiranje iz budžeta Srbije.
Autonomna srpska zajednica će, kako se navodi, samostalno odlučivati o izboru i upotrebi simbola. O drugim elementima unutrašnje organizacije, kakav je način izbora vlasti zajednice, odlučiće se političkim dijalogom, piše u platformi.
Beograd u platformi traži uspostavljanje specijalnih veza Srpske pravoslavne crkve i vlasti u Prištini, kao i međunarodne garancije za pitanje crkvene imovine i aktivnosti na Kosovu. Političko rešenje usvojeno pregovorima predviđa da se najvišim pokrajinskim zakonskim aktima garantuje povratak raseljenih sa Kosova.