Sever Kosova kao Srpska
Dugo najavljivana platforma novih srpskih vlasti o Kosovu i Metohiji mogla bi da ugleda svetlost dana ove nedelje, nakon što je državni vrh na sastanku u nedelju uveče dao načelnu saglasnost sa osnovnim stavovima još uvek javnosti nedostupnog dokumenta.
Prema nezvaničnim saznanjima, suština platforme je ta da će Beograd za sever pokrajine tražiti najširu moguću teritorijalnu i suštinsku autonomiju, neku vrstu entiteta poput Republike Srpske. U praksi, međutim, tamo više ne bi bile institucije Srbije, već te srpske autonomije.
Platforma će se istovremeno pozivati i na Ustav Srbije, jer Beograd ni pod kojim uslovima neće priznati nezavisnost kosovske države.
"Sa ovakvim pristupom brani se glavni cilj - da se što više olakša svakodnevni život naših sunarodnika, a da istovremeno oni ne budu striktno vezani za institucije u Prištini", prenosi beogradska štampa.
Premijer Srbije Ivica Dačić kaže da je platforma "u procesu izrade i da će se predsednik države s njom pojaviti pred šefovima opozicionih poslaničkih grupa tokom ove nedelje". On je juče novinarima u Palati Srbija, a povodom napisa u vezi sa platformom, rekao da to što se pojavilo u medijima je deo celokupnog razmišljanja koje treba proveriti sa međunarodnom zajednicom i političarima u Srbiji.
Kako je istakao, u poslednjih 13 godina vođena je pogrešna politika, jer Srbi na Kosmetu nisu ekspozitura Beograda, već autohtono stanovništvo.
- Moramo da imamo inicijativu. Smatramo da je Kosovo deo Srbije, ali moramo da utuvimo u glavu da smo izgubili ratove u Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji i da ne možemo da se ponašamo kao da smo pobedili - rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, Srbiju u narednim mesecima čeka tema srpskih institucija na Kosmetu i posebnosti Srba u odnosu na prištinske vlasti, te je zato neophodno da Beograd istupi sa nekakvim predlozima.
Šta sadrži Ahtisari plus?Džerard Galuči
Bivši predstavnik UN na Kosmetu Džerard Galuči, autor je tzv. Ahtisari plus predloga koji donekle podseća na ono što srpske vlasti predlažu u državnoj platformi. Kada je plan Martija Ahtisarija propao u UN, ovaj američki diplomata je predložio njegovu "popravku" tako što je izašao sa oblikom specijalne autonomije za sever koja bi bila manja od autonomije srpskog entiteta u BiH, ali veća od autonomije koja je iscrtana u originalnom Ahtisarijevom planu. To rešenje bi značilo očuvanje postojećeg stanja na severu pokrajine - sa lokalnom samoupravom koja bi fukcionisala uz podršku Srbije i bez mešanja Prištine - istovremeno povezujući sever sa celokupnim pravnim i političkim okvirom Kosova. |
- Srbija mora da izađe sa predlozima. Mi ne možemo više samo da ponavljamo kao papagaji ili da držimo glavu u pesku, osim ako nećemo da se vodi novi rat za Kosovo, ali ako je tako neka izglasaju to u Skupštini - dodao je srpski premijer.
I po ovom, doduše zvanično ne potvrđenom planu, Beograd se pre svega bavi severom pokrajine po sistemu da se spasi što se spasti još može. To nije iznenadilo Srbe iz enklava.
Ko piše dokumentKo je autor platforme ne zna se, osim što je u jednoj ranijoj prilici predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio da će on sa svojim timom pisati dokument, ali će prethodno konsultovati intelektualnu javnost. Njegov odlazak u Srpsku akademiju nauka i umetnosti i pokušaj da dobije saglasnost Srpske pravoslavne crkve, međutim, bio je fijasko. Ni srpski akademici, ni srpske vladike nisu dale zeleno svetlo za nešto što se ne može drugačije sagledati osim kao i formalna predaja južne pokrajine. Ministar Velimir Ilić tvrdi da na planu za Kosovo radi celokupan državni vrh, predsednik države i Vlada. |
- Često pokušava da se predstavi da je na severu mnogo više Srba, birački spiskovi kažu da dve trećine Srba živi južno od Ibra, ali oni nisu problem, navikli su da sami nalaze svoja rešenja. Beograd ih vrlo često zaboravlja, i tako se oni obrate odakle im pomoć dolazi - kaže Ranđel Nojkić, predstavnik SPO-a na KiM.
Bez UN platforma ne vrediSavetnik bivšeg predsednika Srbije Leon Koen ocenio je da bez vraćanja procesa pod okrilje SB UN nova državna platforma neće vredeti ništa. Prema njegovim rečima, ako Beograd ukine institucije, Albancima preda krupnije privredne resurse, Srbija će na Kosovu izgubiti poslednje uporište, a ispunjenje briselskih zahteva značiće priznanje nezavisnosti. |
I dok se zvanično ne predstavi dokument, prvo po poslaničkim klubovima, a potom pred narodnim poslanicima, političke stranke su uzdržane u komentarisanju. Za Demokratsku stranku Srbije ovo što je do sada izašlo u javnost podseća na plan bivšeg specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN za Kosmet Martija Ahtisarija.
- U krajnjoj liniji značaj te platforme je unapred obezvređen načinom na koji Vlada deluje na Kosovu - kaže potpredsednik DSS-a i bivši ministar za Kosmet Slobodan Samardžić.
Stranci bitniji od Skupštine SrbijePre narodnih poslanika o tome šta sadrži nacrt platforme su saznanja imali ambasadori Ruske Federacije, Kine i Velike Britanije, koji su u ponedeljak bili pozvani kod predsednika Srbije. Odnosno, sa trojicom diplomata Tomislav Nikolić je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, razgovarao o "postignutom napretku u izradi državne platforme za rešavanje pitanja Kosova i Metohije".
|