"Građane Srbije špijuniraju na sve strane"
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić u razgovoru za "Vesti" kaže da se malo uradilo u zaštiti podataka o ličnosti iako je donet zakon koji uređuje tu materiju.
Upozoravate godinama da Srbija nije daleko odmakla kada je zaštita podataka o ličnosti u pitanju. Šta to znači?
- Usvojen je Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i tu se stalo, a moralo se uraditi mnogo više od toga jer, nažalost, Srbija nije daleko odmakla u zaštiti podataka o ličnosti, potrebni su bolji propisi, ali i edukacija službenika, kako bi se smanjila mogućnost zloupotrebe.
Šta treba uraditi?
- Mora da se donese potpuno nov zakon jer sadašnji nije u skladu sa zakonodavstvom Evropske unije, a ni sa našim Ustavom.
Zašto je postojeći zakon loš?
- Građane može da prisluškuje i snima ko i gde hoće. Na primer, u Beogradu postoji veliki broj video kamera koje služe za adzor saobraćaja, trgovina i slično, a da pri tom nije potpuno jasno šta se kasnije dešava s tim snimcima i u koje svrhe se koriste. Ne postoje ni zakonska pravila gde se te kamere mogu instalirati.
A prisluškivanje telefona?
- Ni to nije urađeno kako valja, bezbednosne provere se vrše bez saglasnosti.
Da li ste tražili od Vlade da se napravi predlog novog zakona?
- Više puta, ali se nije dogodilo ništa. Koliko vidim cela stvar je ostavljena za poslednji kvartal naredne godine, i to uopšte ne valja.
Čega građani treba da se plaše?
- Građani moraju da imaju svest i vode računa kome i zbog čega daju svoje podatke, poput jedinstvenog matičnog broja, ili fotokopije lične karte kako bi predupredili mogućnost krađe identiteta ili neke druge zloupotrebe.
Ko sve snima građane kamerom?
- Kamere su svuda - od onih na pešačkim prelazima, pa do samoposluga. Imate stotine kamera koje snimaju, a niko ne zna gde se kasnije čuvaju ti podaci i u koje se svrhe tačno koriste.