Jahjaga ne da ostavku: Nije po Ustavu Kosova
Kosovska predsednica Atifete Jahjaga neće podneti ostavku na tu funkciju uprkos zahtevima najveće opozicione partije, Demokratskog saveza Kosova, saopšteno je iz njenog kabineta.
Poslanici Skupštine Kosova iz redova DSK u utorak su bojkotovali redovno obraćanje Jahjage poslanicima, a šef Poslaničke grupe te stranke Ismet Bećiri je rekao da će to činiti i ubuduće ukoliko Jahjaga ne podnese ostavku i time otvori put ustavnoj i izbornoj reformi.
"Iako je DSK saopštila da želi ostavku predsednice Jahjaga, još jednom želimo da razjasnimo da je ostavka moralni čin i nije predviđena ni u rezoluciji tri partije, niti u Ustavu Republike Kosovo", navodi se u odgovoru iz kabineta kosovske predsednice na zahtev DSK.
Dodaje se da se DSK nikada o mandatu Jahjage nije zvanično obratila ni Skupštini ni predsednici Kosova.
Ustavni sud Kosova je, razmatrajući predloge amandama na Ustav Kosova, ocenio da je predlog amandmana kojim se traži prevremeno napuštanje funkcije predsednice u suprotnosti sa Ustavom Kosova i da je kršenje ljudskih prava i sloboda.
Zbog toga je Kabinet predsednice naveo da treba poštovati ustavna i zakonska rešenja u svakom narednom koraku u ustavnoj reformi.
Političkim sporazumom koji je postignut u aprilu 2011. godine između DPK, DSK i ANK, uz posredovanje tadašnjeg američkog ambasadora Kristofera Dela, predviđeno je da se u roku od šest meseci nakon ustavnih promena organizuju novi neposredni izbori za funkciju predsednika Kosova.
Jahjaga je za predsednicu Kosova predložena upravo tim dogovorom tri partije.
DSK je sada zatražila da Jahjaga podnese ostavku pre usvajanja ustavnih amandmana. Ona je to odbila ostavljajući otvorenu mogućnost da nakon ustavnih promena u roku od šest meseci Skupština Kosova zakaže izbore za predsednika Kosova.